| NoOne18 a întrebat:

Ce aparat se foloseste pentru gravarea bratarilor de argint, gravarea feliilor de lemn stil pirogravura?
Dar pentru personalizarea canilor, tricourilor etc?

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru lemn se foloseste aparatul de pirogravura electric, dar se mai foloseste si flacara de gaz, de diferite dimensiuni. De obicei sculptorii/tamplarii folosesc si pirogravura, nu au un singur aparat, ci o gramada de dalte de diferite dimensiuni, lampa cu gaz mica si mare, aparat de pirogravura cu diferite varfuri sau mai multe aparate.
Despre bijuterii nu stiu, iar pentru personalizarea canilor sau a altor obiecte, una din variante este autocolantul printabil. Existau candva niste foi de autocolant care putea fi printat in imprimante normale, apoi se lipea de tricouri sau alte obiecte. Nu cred ca era profesional rezultatul, dar exista si imprimante speciale, care scot autocolant de calitate, ori printeaza direct pe obiecte.
https://www.youtube.com/watch?v=dLzqpUOm3kE&ab_channel=DoctorFashion