| gfdgzdg a întrebat:

Ce as putea face pentru a avea mai multa incredere in mine? Astept pareri happy

3 răspunsuri:
| Doarunaltutilizator a răspuns:

Incearca sa ai o gandire cat mai pozitiva, sa iti spui mereu in sinea ta ca vei reusi sa faci aia si poate chiar asa o sa se si intample nu trebuie sa gandesti negativ trebuie sa ai mereu o gandire pozitiva.
Toate cele bune.

| Camuflaj2017x a răspuns:

Sa asculti Irina Loghin.

| FloareaSoarelui96 a răspuns:

Încrederea o dobândești acceptându-te, observându-ți punctele tari și punându-le în evidență, reparând lucrurile ce te împiedică să fii încrezător și crescând curajul de a încerca.
Gândește-te bine dacă cu adevărat încrederea e ceea ce îți lipsește, pentru că, majoritatea dintre noi atunci când ne întâlnim cu o situație nouă, ne scuzăm spunând că nu o să reușim pentru că nu avem încredere în noi, când, de fapt, nu avem chef să încercăm, suntem leneși, ne temem și pentru că ni se pare greu nici măcar nu avem inițiativa de a începe, așa că găsim scuze.
Făcând tot mai des lucruri noi, lucruri de care te temi, trecând și prin eșecuri, descurajări, reușite, apare și încrederea. E ca atunci când cineva te întreabă cât fac 2+2, iar tu nu ai nici o ezitare să spui 4, nu te simți deloc neîncrezător că vei greși răspunsul. E un exemplu banal, dar scoate în evidență faptul că, cu cât repeți mai mult un lucru, cu atât îl faci mai bine, cu atât ai mai multă încredere în tine vizavi de acea situație. Încrederea în sine nu e altceva decât suma unor mici succese repetate.
Sper că ai înțeles că tot ceea ce trebuie să faci e să spui da încercărilor, poate că nu o să reușești să fii bun din prima, dar după câteva încercări și lecții din nereușite, sigur o să reușești.