| anonim_4396 a întrebat:

Ce au facut in viata arhanghelii mihail gavril de ce au devenit ingeri? nu gasesc nimic sti cumva ceva despre ei sau si mai bine un sie in care sa gasesc pe wiki nu e nimic offf

3 răspunsuri:
| DrViorel a răspuns:

Madalina, Arhanghel inseamna capetenie, deci Arhanghelul Mihail si Gavril sunt capeteniile ingerilor, messengerii lui Dumnezeu, pe care Dumnezeu ii foloseste cei mai des datorita increderii in ei si puterii lor mai mari fata de restul ingerilor, in biblie apare de foarte multe ori Arh. Mihail ca si messenger, ca si luptator si biruitor impotriva raului. In domeniul religios sunt multe intrepertari ale Arhanghelilor, cuvantul arhanghel se traduce astfel - este un cuvant compus din Arche şi anghelos Arche =Conducător, Comandant, Cel mai mare, Cel mai înălţat, anghelos = Mesager, Sol, Înger. Deci Cei Doi sunt comandantii Ingerilor lui Dumnezeu pe care El ii foloseste mai des datorita fortei lor ridicate fata de restul ingerilor. In religia ortodoxa si in alte religii se sustine ca Arhanghelul Mihail este insusi I. Hristos... Succes in continuare.

| cristina_3322 a răspuns:

Pai in Imparatia lui Dumnezeu...au fost mai multi ingeri...la inceput... a fost Dumezeu si Ingerii. dupa oamenii...iar...alti ingeri au zis ca vor sa ajunga ca Dumnezeu...si asta era gresit... asa ca Dumnezeu i-a facut negri.si i-a dat in Iad... ceva de genu`... Iar Mihail sh Gavril...au fost singurii care nu au spus asa... Mihail este cu dreptatea...de aia este pe icoana cu o sabie in mana... iar Gavril a fost cel care ia adus vestea Maicii Domnului ca va avea un prunc in pantece... si are parca un trandafir in mana...De aia sunt Arhanghel ...ca au fost cu Dumnezeu.si nu au vrut sa fie mai mari ca El...au fost Ingeri din totdeauna...nu au fost oameni obisnuiti ca Sfanta Cuvioasa Parascheva ( Aceasta dadea hainele de pe Ea oamenilor saraci.si parintii o certau... dar Ea tot fapte bune facea...etc)...intelegiwinking?

Daca mai ai intrebari de genu`.ma poti intreba...winking

Sper sa fie bun ce am zis sa te ajute la ce ai nevoiewinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Draga mea Arhanghelii nu au fost oameni, au fost ingeri este o mare diferenta intre sfinti si ingeri... ei au facut parte din ceata care a ascultat de Cuvantul lui Dumnezeu... citeste la Vietile Sfintilor pe luna noiembrie si te vei lamuri