| seco a întrebat:

Ce conditii legale sunt pentru schimbarea numelui de familie si al prenumelui

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai intai, in functie de motivele tale subiective sau/si obiective, trebuie sa alegi calea -judecatoreasca sau administrativa- care iti permite schimbarea numelui si al prenumelui; in O. U. G. nr. 41/2003 sunt prevazute expres (deci limitativ, oarecum) motivele pentru care se poate solicita schimbarea numelui... urmeaza linkul, citeste si analizeaza :
http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.htp_act_text?idt=40013
Daca nu te incadrezi intr-una dintre prev.-le acestui act normativ, ori nu-ti convine procedura esti liber(a) sa accesezi calea instantei.

3 răspunsuri:
| Klara a răspuns:

Sa ai niste prenume care sa starneasca rasul, gen Marinel, Monamur, Superman, Michimaus, si un nume gen Sfarc, Muci, Cizma, Boubatran.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://74. 125. 77. 132/search? cu=cache:zRDnwmWYirAJ:...clnk&gl=ro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din categoriaSA NE LEGAM LA CAP DACA NU NE DOARE numele de fam se poate schimba prin casatorie.(nu ca numele celalalt de familie ar fi mai fain dar alte necazuri proaspete vor veni odata casatoria fiind facuta, deci te vei concentra pe altceva)