| catthshshshs a întrebat:

Ce credeti ca a vrut sa spuna Napoleon Bonaparte cand a spus ca "in dragoste singura victorie este fuga."?

7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Mai devreme sau mai tarziu, vrei nu vrei, ajungi sa suferi din dragoste, iar Napoleon a mers pe idea, ca daca nu iubesti, nici nu suferi. Pe acest principiu "fuga" este cea mai inteleapta decizie.

P. S. probabil a suferit din dragoste foarte mult la viata lui.

| Flav a răspuns:

@SoL - in dragoste nu castigi nimic? Eu spun ca-n dragoste castigi totul.
Cine fuge de dragoste, e un om las, fricos.

| Elena1234456 a răspuns:

In dragoste nu castigi nimic happy dragostea nu este o lupta ca sa vedem cine este invingator sau nu.Doar daca fugi nu iesi cu inima zdrobita.

mariana
| mariana a răspuns:

Napoleon n-a avut timp de dragoste pentru ca el, fiind un geniu militar, si-a canalizat intreaga energie pentru a se "razboi" cu lumea si s-o supuna, el cunostea cel mai bine ca, cei cuceriti erau cei slabi si drept urmare daca cineva este "cucerit" din dragoste, automat devine slab in fata celui ce l-a cucerit daca "cucerirea" nu este reciproca.
Cred ca acest gand a fost prioritar, pentru el femeile au fost doar pentru anventura si pentru destindere, chiar daca se presupune ca a iubit-o pe Jossefina sa.
Daca vrei insa sa te lipsesti de dragoste, vei sfarsi ca si Napoleon, pe o insula pustie, uitat de toti cei care-l adulau cand era invingator, asa ca eu prefer dragostea si las dictonul lui Napoleon celor care vor sa-si sfarseasca viata chiar inainte de a o incepe. Viata fara iubire este searbada si insipida si cred ca nu-ti ofera prea mult chiar daca uneori aceasta te face si sa suferi. Nu trebuie uitat insa ca sunt si oameni care se iubesc o viata intreaga si ajung sa se identifice unul cu altul.
Catty, incearca sa uiti de un asemenea citat ca, el este depasit de istorie si Napoleon nu a dat dovada de prea multa istetime atunci cand, s-a axat doar pe cuceriri de noi teritorii, in loc sa "mai cucereasca si el cate o fata" care l-ar fi putut iubi, pentru ce avea el de oferit ca om.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

"Toate femeile sunt curve mai puţin mama şi soră-mea. Dar, să nu uităm că şi ele sunt femei" - Napoleon Bonaparte.
Ei bine, cam asta a vrut să zică.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Desi a iubit-o pana la moarte pe Josephine, cred ca se referea la faptul ca, daca te implici prea tare sentimental, devii nu doar vulnerabil., ci si ca risti mai ales sa fi dezamagit, sa suferi, si sa nu mai fi la fel de eficient, in tot ceea ce ai de facut/realizat/indeplinit!, in cazul lui victoriile din batalii find foarte importante, daca ne gandim ca o buna strategie putea salva multe vieti omenesti!
Altfel, e o superba metafora hiperbolizata, stiut fiind ca, atunci cand putea, fugea de pe front la EA, fie si pentru o ora de Amor!
Si, sa nu uitam ca, si astazi, 3/4 din Constitutia franceza si se pare ca si a noastra, se bazeaza pe cea elaborata de geniul care a fost "micul corsican"!
Q. E. D.

soothe
| soothe a răspuns:

Pentru ca in dragoste nu castiga nimeni niciodata - daca vrei sa fii victorios si sa nu suferi, mai bine fugi; in cel mai bun caz, totul se imparte la doi. Tot Imparatul spune ca "dragostea aduce mai multa suferinta decat bine".