| anonim_4396 a întrebat:

Ce credeți că se va întâmpla cu clima noastră?
De câțiva ani nu mai aduce deloc a temperat continentală.
Îmi aduc aminte că acum 20 de ani, în Septembrie, la început de școală, era frig și toate, dar absolut toate frunzele erau galbene și căzute, pomii dezgoliți.
Iernile abundau de zăpadă și promoroacă pe copaci, pe care apropo, nu am mai văzut-o de vreo 9 ani.
Credeți că vor reveni iernile de altă dată?
Va reveni clima de dinainte?
Dacă nu, atunci ce scenariu vedeți voi peste 7 ani, de exemplu?

Răspuns Câştigător
| Mayhem666 a răspuns:

Incalzirea globala e de vina. Oamenii au tot ars combistibili fosili si asta a ridicat cu mult cantitatea de gaze cu efect de sera din atmosfera. Si un singur grad poate face o diferenta din moment ce daca calotele glaciare se vor topi, toata temperatura si anotimpurile planetei o vor lua razna. Sa nu mai zic de poluare. Oamenii au poluat si aerul si apa si solul. Omul e o fiinta distructiva care nu stie sa abia grija de planeta pe care traieste si acum trebuie sa sufere consecintele propriilor actiuni.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pana vine caldura de 60 grade, ajung refugiatii in europa mai ceva ca exterminariile din awschwitz.

| cristi202 a răspuns:

Acum trei ani faceam valea Jiului pe bicicleta pe 2 septembrie, si era un frig de ziceai ca e noiembrie. Acum doi ani, faceam livrari in Bucuresti, si in noiembrie muream de cald in cea mai calduroasa geaca de ski din comert ce tocmai mi-o luasem ca sa fac fata frigului iernii happy. Dimineata devreme si seara era numai buna, dar cit batea soarele umblam cu ea data jos de pe mine happy
A innebunit vremea happy
Peste sapte ani o sa merg la mare in octombrie (oricum, de pe acum e traditie in familia mea sa mergem la inceputul lui septembrie, si in ultimii ani a fost mereu caldura de vara (cu exceptia acelui an cand am fost cu bicicleta), si in mai o sa fac om de zapada happy Nu stiu. Posibil.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1 Se va încălzi.
2. Nu.
3. Nu.
4. Vom crește banane.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca te referi la acele ierni... grele, sper ca nu.

Peste 7 ani, probabil tot ca acum.

| Simpatic a răspuns:

Asta este pretul platit pentru ca toti taranoii care inainte mergeau doar cu tramvaiul au acum "mashana" diesel, iar aceeasi melteni merg cu papornitele si prazul in traista la rudele lor de aceeasi caracter din afara tarii, cum merg? cu avionul, ca o cursa low cost e mai ieftina decat o cursa cu autocarul.
Deci miliarde de masini +miliarde de zboruri cu avionul distrug clima!

| alexandradlr a răspuns:

Sincera sa fiu anul acesta a fost mult mai friguros decât 2019 și 2020. Doar acolo în Canada au fost ceva recorduri de temperatura. Peste 7 ani cred ca o sa fie la fel ca acum. Gen poate sa fie un an mai cald sau un alt an mai friguros și tot asa.