| FreddieM a întrebat:

Ce credeți?
Deschiderea mentala (open-mindedness) are legătură cu inteligenta?
Cheers

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Deschiderea minți spre ce anume? Mai nou si cei care cred în tot felul de teorii conspirative și tot felul de aiureli cică au mintea deschisa, eu consider ca ai mintea deschisa când accepți și contra argumente și când ești dedicat metodei științifice, nu când crezi ceva ce nu este dovedit științific

| FreddieM explică (pentru RAY):

Persoana deschisa mental, are capacitatea de a înțelege și accepta unele realități sociale în absenta totala a prejudecatilor. Cam aici e zona unde bat eu.
Cheers

| RAY a răspuns (pentru FreddieM):

Și eu tot la asta ma refer

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| RoCkKiD a răspuns:

Ok recunosc ca nu am cautat chiar in toata literatura dar aparent corelaza la nivele mici pana la normale. Dupa ce treci de 105-110 IQ nu mai au legatura una cu alta.

| CleanHeart a răspuns:

Cu cat o minte este mai deschisa cu atat te poti modela dupa orice, umorul iarasi e o dovada a inteligentei si cu cat un om e mai deschis mental e si inteligent ca e clara setea lui de informatii sau modul lui descurcaret in viata.