| Superior a întrebat:

Ce credeti despre vegetarieni? Ce vor sa dovedeasca? Traiesc mai sanatos decat cei "carnivori"?

35 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Nu sunt vegetariană, sunt vegană. Este o mare diferență.
Păi, cuvântul "carnivor" înseamnă că dieta se bazează pe cel puțin 70% din consumul zilnic doar din carne crudă. Mâța o mai vezi că mănâncă iarbă, dar nu înseamnă că este omnivoră.
Din experiența proprie, am colesterolul sub 70mg, în rest stau destul de bine. Mi-a crescut exploziv pofta de viață şi mişcare. Mănânc cât vreau fără să mă îngraş (asta dacă mă alimentez corect). Nu îmi este greu să pun kg în plus fie din materia adunată în intestine de la consumul exagerat de gluten în combinație cu alte alimente, fie din apa reținută de corp de la sărat sau hidratarea proastă, fie de la creşterea masei musculare. Grăsimea se pune mai greu, dar nu îmi este imposibil.
Nu sunt slabă genetic, mă îngraş rapid pe o dietă omnivoră.
Trăiesc mult mai sănătos, produsele de post se găsesc greu la magazinele obişnuite. În special dulciurile. În perioada de post e mult mai uşor. Vânzătoarea nu are răbdare să verifice pe etichetă dacă produsul este vegetal, mai ales când este coadă. Am avut neplăceri să cer biscuiți de post la 1 lei/buc şi când ajung în cameră să constat că conțin lapte praf. Îmi gătesc acasă, este mai ieftin şi măcar ştiu ce pun în mâncare.
De asemenea, frecventez baia foarte des. Trece mâncarea prin mine ca Eminescu prin Veronica.
Gustul se schimbă enorm, eu mănânc ovăz crud cu pudră de carob şi apă călduță. Pentru un omnivor i se pare grețos, mie nu.
Mirosul corpului se schimbă la fel şi gazele emanate. Transpirația miroase a brânză şi "beşinile" sunt mai condimentate.

| RAY a răspuns:

O parere foarte buna,azi am aflat ca sangele lor e foarte bun si de valoare mare,purifica organismul si te scapa de cancer,imi vine pofta de sange de vegani cand citesc asta, ce parere sa am? e o dogma,multe din ce afirma ei sunt pesudostiinte,omul e omnivor asta e adevarul,eu nu manc multa carne de fel asa ca nu ma declar carnivor dar nici vegan ca nu manc fructe cand imi este foame,este bine sa mancam mai sanatos mai multe fructe,legume,peste,oua,pui, miel, vita, da e ok sa nu manci carne rosie ca sa descoperit ca poate cauza cancer ( experiment pe soareci ) dar probalitatea e mica, trebuie evitat sucurile gen pepsi, coca cola, dulciurile, chipsuri etc
indiferent de ceea ce manci conteaza caloriile asa ca sa mancam cat mai putin si mai sanatos

| Daniel9988 a răspuns (pentru RAY):

Daca pana la 20 de ani nu consumi carne(atat ii ia unui organism sa se dezvolte absolut complet), vei remarca cu stupoare ca ai dat in anemie(asta daca vei apuca 20 de ani) si poti sa mori.Am avut anemie intre 9 si 13 ani.Este chinuitor regimul unui anemic, mai ales ca trebuie sa iei fier zi de zi, care iti pateaza dintii, iar injectabil doare foarte rau.Carnea rosie e bogata in fier. Strabunicii nostri au crescut cu carne de porc, vita, gaina etc. si treceau suta de ani.Un regim de viata sanatos consta in miscare constanta si o dieta cat mai variata.

| RAY a răspuns:

Http://ajcn.nutrition.org/content/89/5/1627S.full
https://sites.psu.edu/siowfa16/2016/11/21/is-vegan-healthy/
http://ajcn.nutrition.org/content/89/5/1627S.full
https://authoritynutrition.com/vegan-diet-studies/

concluzia
a manca fructe, legume este foarte sanatos si oricine poate beneficia de acelasi efecte indiferent daca e doar vegan sau nu
nu exista diferente intre un omivor si un vegan daca ambi consuma fructe, legume
dar sangele vegan nu vindeca cancerul
http://www.shape.com/......ent-cancer
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3048091/

| Mayhem666 a răspuns:

Sunt vegetarian, deci nu puteam sa ma abtin sa nu-ti raspund. Da, noi traim mai sanatos, si mai mult, si pur si simplu, spre deosebire de voi carnivorii, noi iubim animalele, si nu ne place sa le consumam cadavrele. Cum noi nu va criticam pe voi ca mancati carne, asa nici voi nu trebuie sa ne criticati pe noi ca nu consumam carne. Voi sunteti mai multi la numar decat noi, si tot voi sunteti aia care va simtiti ofensati, ca noi va bagam prostii in cap, cand de fapt este exact invers.
Asta este deja a treia intrebare pe ziua de azi pe care o vad despre vegani/vegetarieni.

| RAY a răspuns (pentru Mayhem666):

Man este aiurea sa critici pe cineva doar ca e vegetarian, daca vegetarismul are rezultate benefice toti trebuie sa beneficie de ele https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3048091/

| Mayhem666 a răspuns (pentru RAY):

Eu nu am criticat pe nimeni, pentru ca si eu sunt vegetarian.

| RAY a răspuns (pentru Mayhem666):

Stiu asta am vazut asta, dar pe bune cand ti foame chiar manci fructe?

| Mayhem666 a răspuns (pentru RAY):

Fructe, legume, leguminoase, cereale, etc. Dar eu sunt ovo-lacto-vegetarian, deci consum si oua si lactate, dar nu foarte des, alea mai rar. In general consum multa varza, aia imi place mult preparata cu ulei de floarea soarelui, cu sare, cu piper si cu sare de lamaie. E asa de delicioasa. Uneori in loc de ulei de floarea soarelui folosesc ulei de masline, si in loc de sare de lamaie, folosesc otet de mere, dar mai rar, ca nu prea imi place otetul de fel. Mai mananc si alte preparate cum ar fi orez, chiar azi am cautat o reteta pe net de omurice, adica omleta cu orez in stil japonez, pe care o voi prepara eu, sau mama maine, si o va servi toata familia. Desigur, fara carne, ca acea omleta avea si carne in compozitia ei, dar cea de maine va fi facuta fara carne. Mai imi fac cartofi prajiti uneori, sau salata de rosii si castraveti. Am ce manca, sunt ovo-lacto-vegetarian de aproape 2 ani, si inca nu am murit de foame, si planuiesc sa devin vegan in viitor, deci scot si lactatele si ouale din dieta mea. Bineinteles ca vegan nu inseamna sa nu mananci carne, oua si lactate, ci inseamna mult mai mult, este un stil de viata, dar nu stau acum sa il explic, poti cauta pe net diferentele intre veganism si vegetarianism.

| RAY a răspuns (pentru Mayhem666):

Dar toate studiile demonstreaza ca acelasi benefici are si un carnivor sau un vegan daca consuma acelasi cantitate de fructe, asta nu conteaza pentru tine?

| Mayhem666 a răspuns (pentru RAY):

Nu prea. Eu am devenit vegetarian in primul rand pentru ca imi pasa de animale, si nu vreau sa ma gandesc, ca un biet animal a trebuit sa sufere si sa moara, ca apoi eu sa ii mananc cadavrul. Asta a fost motivul principal. Uite-te pe YouTube la Earthlings, sau Pamantenii, daca nu intelegi engleza, si o sa vezi despre ce vorbesc. Eu am plans in timp ce ma uitam si am plans si dupa ce l-am terminat de vazut.

| RAY a răspuns (pentru Mayhem666):

Man si cei care taie paduri pentru agricultura nu fac rau? daca ai sta in fata unu leu la ala iar fi mila de tine?

| Mayhem666 a răspuns (pentru RAY):

Nu-mi pasa daca i-ar fi mila de mine, chestia este ca mie imi e mila de el. Oameni sunt peste 7 miliarde pe planeta, dar unele animale sunt pe cale de disparitie, iar noi oamenii in loc sa le ajutam sa se inmulteasca, noi le facem specia sa dispara mai repede vanandu-le. Tie asta ti se pare corect? Ca mie nu.

| RAY a răspuns (pentru Mayhem666):

A creste niste animale pentru a le consuma nu le vanam pur simplu ne folosim de ele daca ele ar putea si ele ar face la fel, eu cred ca trebuie sa ne pese de noi sunt destui care mor de foame, pe bune tu crezi ca unui animal i pasa de tine? crezi ca plantele vor sa fie mancate?

| RAY a răspuns (pentru Mayhem666):

Https://www.theguardian.com/notesandqueries/query/0,,-83446,00.html

A number of studies have shown that plants feel pain, and vegetables are picked and often eaten while still alive. Animal rights activists are often in the news, but has anyone ever protested for vegetable rights?

| Mayhem666 a răspuns (pentru RAY):

Chiar nu intelegi nimic, si nici nu vei intelege vreodata. Doar veganii/vegetarienii care imi vor citi raspunsurile vor intelege.

| RAY a răspuns (pentru Mayhem666):

Da man s-a dovedit ca simt durere

| Superior explică (pentru Mayhem666):

E ok sa fii vegetarian pentru sanatatea ta,dar sa spui ca o faci din respect pentru animale e complet inutil. Nici un animal nu ti-ar castiga respectul,si prin ceea ce faci nu vei schimba lumea cu absolut nimic,nu impresionezi pe nimeni. Si mie mi-e mila de animale foarte mult,dar mananc,sa traiesc,sa ma satur,m-as opri daca toata populatia ar face ca mine si as manca "vegetables" dar,daca tot animalul e mort de ce sa nu profiti? Faptul e consumat. E ca si cum un milionar scapa o gramada de bani pe geam si se sparge servieta. Tu de fel nu furi si nu vrei sa furi,dar toti oameni vor incepe sa ia cate putin si vei zice si tu "eh,de ce nu?". As opri asta daca as putea,dar, nu pot, asa ca voi trai ca oricare om, profitand de oportunitati, caci daca devin vegetarian nu voi impresiona si nu voi schimba nimic.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Superior):

Nu incerc sa impresionez pe nimeni. Nu incerca sa ma faci sa vad partile rele in a fi vegetarian, ca iti iese foarte prost, din moment ce nu exista parti rele in asta. Cum eu nu te conving pe tine sa devii vegetarian, asa nici tu nu ar trebui sa ma convingi pe mine sa nu mai fiu vegetarian. Pana la urma fiecare isi ia propriile decizii in viata.

| VibeTrix a răspuns (pentru Mayhem666):

Cine a spus ca doar vegetarienii iubesc animalele? Te contrazic, nu e deloc asa. Eu iubesc foarte mult animalele si am incercat de multe ori sa fiu vegetariana, dar nu am putut. Nu mananc foarte multa carne, dar si cand mananc, mananc putin mai multa. Deoarece corpul are nevoie de proteinele din carne, pe care nu le au 'ierburile'. Sper ca nu te-ai simtit ofensat. Si inca ceva... tu vrei sa jignesti pe cei ce nu sunt vegetarieni? De ce? Crezi ca vegetarienii sunt mai destepti? Nu, nu sunt mai destepti decat ceilalti, doar ca sunt mai sanatosi. (La corp, nu la gandit).

| Superior explică (pentru Mayhem666):

Am zis eu ceva de genul?

| UnOmModest a răspuns (pentru Mayhem666):

Deci, stai putin, daca eu as fi vegan si as consuma doar alimente de origine vegetala, excluzand automat (ouale si lactatele sau orice provine de la animale), si as duce un stil de viata haotic bazat pe sedentarism, nu as putea intra in comunitatea veganilor?
Si daca nu as putea intra in aceasta categorie, atunci in categorie m-as incadra?
Nu de alta, dar m-ai facut curios.

| Daniel9988 a răspuns (pentru Mayhem666):

In calitate de viitor medic specialist cardiolog, iti spun cu parere de rau ca ai trait o minciuna.Zi de zi ajung la spitalul de boli cardiovasculare din Iasi oameni care sunt vegetarieni.Nu o zic doar eu, o zic toti medicii cardiologi si endocrinici. Dieta vegetariana are influente asupra ADN-ului nostru, asa ca sa nu iti fie de mirare daca iti vei vedea copiii sau nepoti(ori chiar pe tine insati) cu boli autoimune. Uleiurile vegetale vor fi transformate în acid arahidonic, care este pro-inflamator, mărind riscul de apariție a inflamațiilor cronice implicate în dezvoltarea bolilor de inima și care exacerbează cancerul.
http://tvhappy.ro/......42736.html

http://eduardcosma.ro/......vasculare/

| gemeni6226 a răspuns:

In mod sigur e mai sanatos sa fii vegetarian dar fiecare alege ce ii face bine.Nu as putea sa privesc sarmalele si sa nu maninc din ele, nici cirnati fripti si sa nu maninc.

| WaterDrop a răspuns:

Da, am auzit ca daca esti vegetarian, ai imunitate la accidente, injunghieri, cazaturi, gloante sau alte lucruri care te pot omora.Este doar o simpla alegere de a nu manca carne, nimic mai mult, uneori cu consecinte pe termen indelungat pentru ca are si carnea rostul ei.

| AC4S4 a răspuns:

Eu sunt de parere ca ar trebui undeva la mijloc. Adica nici omul care mananca toata ziua carne, ca nu e sanatos. Dar nici omul care mananca doar verdeturi, cereale, etc. toata ziua. Totusi, daca ar fi doar aceste doua variante, mai bine este a doua varianta.
Omul are nevoie sa manance din toate. Gandeste-te la oamenii mai slabi, ei cu ce vor creste in masa? Cu legume, fructe si cereale?
Carnea are multe proteine. Un vegetarian trebuie sa consume mai multe de-ale lui ca sa ajunga la proteinele pe care le-ar putea consuma rapid prin carne.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-ai cum sa generalizezi, sa-i imparti pe toti in doua categorii si sa vorbesti de ei de parca ar face toti aceleasi lucruri. Poti sa fii carnivor, sa nu faci exces de carne si sa mananci echilibrat si poti sa fii vegetarian si sa mananci prajeli, sucuri accidulate si snacksuri.

Carnea si lactatele cresc colesterolul rau si il scad pe cel bun si de aici rezulta probleme din cauza arterelor blocate. Ok, ca vegan poti sa spui ca nu mai ai probleme cu colesterolul pentru ca iti iei proteinele din leguminoase, dar la fel de bine colesterolul poate creste pe baza de stres. Un vegetarian poate sa consume, pe langa fructe si legume, si grasimi trans ( prajeli, cipsuri, napolitane, popcorn, margarina, fursecuri, biscuiti etc. ) care si ele ridica colesterolul rau si il scad pe cel bun.

Parerea mea despre vegetarieni sau vegani coincide cu parerea mea despre persoanele credincioase sau care au alta orientare sexuala, putin imi pasa de ce face lumea atata timp cat nu incearca sa ma convinga, cu vehementa, sa fac ca ei. Le respect alegerea persoanelor vegane, dar si pe cea a celor carnivore.

| HarukoMariusDaniel a răspuns:

Ioi laughing am incercat sa fiu vegetarian insa am malabsortie la fructoza.
Daca mananci sanatos( fara cipsuri, dulciuri, sucuri), totul e ok.
4 ani si nu am mai fost odata la doctor.
Parerea mea, cei care sunt foarte milosi si nu suporta cruzimea asupra animalelor. Legat de sanatate...e cu dus si intors. Fiecare face cum considera.
Carnea nu are legatura cu "grasii". Grasimea se depune de la carbohidrati in exces.
Totusi, mi-as fi dorit sa fi avut voie sa pap cate fructe doresc big grin, poate reveneam si eu la vegetarian...
Carnea cu hormoni e rea( totusi, s-au dovedit ca acei hormoni nu trec de stomac, nu se dizolva in sange sa ne afecteze). Carnea e rea cand nu se folosesc uleiurile corespunzatoare. De exemplu, la MC se utilizeaza acelasi ulei pentru sute de portii.
In fine, asta e un subiect lung si controversat.
Don't judge me, si eu iubesc animalele, dar daca nu pot manca fructe si unii carbohidrati mai complexi, nu am cum sa traiesc ca vegetarian...

| JesseH a răspuns:

Vegetarienii urmează planul inițial. Restul sunt improvizații care dăunează, evident. Dacă folosești un aparat cum scrie în cartea tehnică e bine.

„Si Dumnezeu a zis: "Iată că v-am dat orice iarbă care face sămânță și care este pe fața întregului pământ și orice pom care are în el rod cu sămânță: aceasta să fie hrana voastră." (Geneza 1:29)

(Am testat, funcționez. N-am mâncat niciodată carne.)

| aniani1 a răspuns:

Oarecum, deoarece pana si aerul care il respiram nu mai e "Bio", carnea din ziua de azi fiind tratata cu diversi tratati care fac carnea sa miroasa dragut, dar iti sapa groapa.

| Curioasa22 a răspuns:

Da ei traiesc mai sanatos si mai mult! Si nu sunt grasi! Sper sa iau Funda

| RAY a răspuns (pentru Curioasa22):

Mit daca manci doar banane care la 100 de grame au 89 de calorii daca manci 3 kg de banane pe zi te vei ingrasa mai bagi si o suta de grame de nuci si sigur te ingrasi, 100 de grame de nuci = 654 de calorii, un kg inseamna 6540 de calorii foarte mult da