| TheRageQuitter a întrebat:

Ce credeti voi despre avort?

Este un mod de a ajuta o femeie, sau un pacat?

43 răspunsuri:
| Denisaoana96 a răspuns:

Ajuta intr-un fel. dar e un MARE pacat pentru ca omori o un copil totusi. sunt contra avorturi

| Nebunatyca69 a răspuns:

Ambele.

| Azµre a răspuns (pentru Șurubelniță):

Bravo. Ești de-al meu! Like

| Azµre a răspuns (pentru TheRageQuitter):

Da, atâta timp cât copilul acela se va naște cu malformații, sunt complet de acord să se facă avort

| Azµre a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Cristi - Te contrazic, e un păcat în fața lui Dumnezeu pentru cei care cred în Dumnezeu. Nu putem generaliza.

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru Șurubelniță):

Cred ca nu realizezi ce spui! parintii nu traiesc o vesnicie! de ce sa il aduca pe lume daca are o boala genetica sau un handicap? ca sa aiba ei sufletul usurat ca nu au facut avort deci nu au savarsit o crima? Doamne fereste, decat o viata chinuita si inutila mai bine lipsa!
daca tu ai putea sa ai un astfel de copil si ti-ai dedica viata lui si chinurilor lui, tot respectul! dar daca ai fi putut sa impiedici suferinta asta printr-un avort....nu am eu dreptul sa te judec, dar n-ai fi de laudat!

| Morrígu a răspuns:

Nu e vorba de pacat, daca este sau nu insa daca nu iti asumi responsabilitatea sa dai viata unui copil atunci protejeaza-te. Nu are rost sa il omori! Nu are nici o vina, sunt impotriva.

| Șurubelniță a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Te contrazic, realizez foarte bine ceea ce spun. Acum adevarul este urmatorul : este foarte usor sa ne dam cu parerea asupra unui fapt pe care nu l-am trait si pe care sper ca nimeni care a comentat pe aceasta tema sa nu-l traiasca.
Sincer, eu m-am gandit la un aspect despre care nu am vorbit si pe aceasta cale iti multumesc pentru mesaj, deoarece acum pot vorbi despre acel aspect.

Sa spunem ca se face avortul, copilul are malformatii, este handicapat, sufera de o boala incurabila. Asa cum am zis, se face avortul insa oricat de asentimental, de rece si inuman poate fi o persoana, chestia asta o va marca pe viata, deoarece ii ia dreptul la viata unui copil.
Da, este drept, ii pune capat unei vieti mizere in care va fi respins de societate, o viata pe care din pacate nu o va putea niciodata sa fie normala. Asa cum am zis, asta te va marca, indiferent de ce ajutor specializat ai primi, psihologi, prieteni, toata lumea din jurul tau poate sa iti spuna "da, ai procedat corect, felicitari", pe acea persoana o vor urmari niste ganduri toata viata, se va trezi din senin cu intrebarea "ce ar fi fost daca nu am fi facut avort?". De acest lucru, indiferent cat de mult ai icnerca, nu vei putea scapa tot restul vietii, timpul nu poate fi dat inapoi si cel mai probabil, acea sau acele persoane vor muri cu gandul acela, cum ar fi fost daca avortul nu s-ar fi produs.

Pastrarea copilului, evident duce la o viata infinit mai grea, asa cum a zis si Pitzipoanca, renunti la viata ta normala pentru cea a fatului nascut, trebuie sa ti-o dedici in totalitate, sa-i fi alaturi tot timpul.

Ai dreptate, parintii nu vor trai o vesnicie, insa din moment ce ei si-ar asuma aceasta responsabilititate de a pastra copilul cu probleme, evident trebuie sa se gandeasca la acest aspect iar pe parcursul vietii care le-a mai ramas, sa incerce sa gaseasca persoane care vor accepta copilul cu problemele sale, persoane care ii vor putea oferi sprijin, protectie si iubire, asa cum parintii care pastreaza copilul trebuie sa o faca.

Este o situatie grea, iar pe tema aceasta pot fi aduse o sumedenie de argumente pros i contra avortului, eu sper ca te-am facut sa intelegi ceea ce am scris mai devreme, o zi superba iti doresc!

| Șurubelniță a răspuns (pentru Azµre):

Merci, respecte!

| Wøodenpints a răspuns:

Sunt 100% pro avortului. MAi bine să-l omori înainte să se nască decât să-l suporți toată viața și să știi că nu ți l-ai dorit.

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru Șurubelniță):

Incer sa inteleg ceea ce spui!
dar eu, decat sa aduc pe lume cu buna stiinta un copil malformat, sau bolnav incurabil, sa il vad ani de zile chinuindu-se prin spitale, operatii, tratamente traumatizante, sa-l vad ca nu se poate juca, nu poate rade, nu se poate alimenta singur, nu poate judeca, nu poate vorbi, nu poate merge etc, prefer sa traiesc cu gandul ca am savarsit o crima decat sa privesc in ochii lui chinuiti si sa ma gandesc ca din vina mea e asa, pentru ca eu am decis sa il aduc pe lume desi stiam ca asa va suferi!

| Șurubelniță a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Te inteleg. Este parerea ta si o respect!

| Doldoresthera a răspuns:

Este un pacat foatre mare cand un copil moare din cauza satanei caci spune in gandul femeilor ca nu sunt bani ca nu-i nimic etc.