| TheRageQuitter a întrebat:

Ce credeti voi despre avort?

Este un mod de a ajuta o femeie, sau un pacat?

43 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Avortul este un păcat in fața lui Dumnezeu indiferent de vîrsta fetei s au femeii insărcinate, ea in acel moment decide în cunoștiință de cauză să curme o viață. Deci Dumnezeu nu iartă astfel de persoane criminale.

| Lizzu a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu avem vreodata cum sa stim ce iarta si ce nu Dumnezeu.Nu putem vorbi fiind asa de siguri, noi exprimam de fapt opiniile noastre si nu ce crede si vrea D-zeu.

| Azµre a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Cristi - Te contrazic, e un păcat în fața lui Dumnezeu pentru cei care cred în Dumnezeu. Nu putem generaliza.

| Wøodenpints a răspuns:

Sunt 100% pro avortului. MAi bine să-l omori înainte să se nască decât să-l suporți toată viața și să știi că nu ți l-ai dorit.

| Oana92 a răspuns:

Un pacat, o crima, un mijloc josnic si oribil de a scapa de ce nu iti convine. Dar fiecare cu pacatele lui...

| Morrígu a răspuns:

Nu e vorba de pacat, daca este sau nu insa daca nu iti asumi responsabilitatea sa dai viata unui copil atunci protejeaza-te. Nu are rost sa il omori! Nu are nici o vina, sunt impotriva.

| Șurubelniță a răspuns:

Avortul...sa zicem ca este benefic pentru o fata cu o varsta fragila gen 13-17 ani ca sa zic asa.
Normal ca asta inseamna sa ucizi o fiinta care are dreptul la viata insa atata timp cat esti constient ca nu ai cu ce sa cresti copilul, nu ai o situatie financiara stabila si nici timp necesar incat sa-l educi atunci nu-l consider un pacat.
Mai bine un avort decat sa se nasca, sa traiasca fara parinti, intr-un mediu mizer, fara bani, fara atentia necesara dezvoltarii unui copil normal.
De ce sa se nasca si sa ajunga un delincvent sau prostituata?
Consider ca este un pacat doar atunci cand ai toate conditiile necesare pentru a fi un parinte bun insa pur si simplu nu ai chef sa iti asumi o astfel de responsabilitate.

| TheRageQuitter explică (pentru Șurubelniță):

Hm,da. Odata ce esti intr-o casnicie frumoasa, cu o situatie financiara buna si un viitor asigurat, nu ai avea nici o scuza sa faci avort.
Si daca copilul ar avea o boala genetica (in cazul in care ai si bani, si timp si tot) ii mai faci avort sau nu? Sa il duci pe lume cu o boala mintala si sa sufere din cauza societatii care il va calca in picioare?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Șurubelniță):

Nu vorbii prostii

| Șurubelniță a răspuns (pentru TheRageQuitter):

Daca crezi ca esti in stare sa fii alaturi de el, atat tu cat si sotul/nevasta tau/ta atunci eu zic ca este bine sa fie adus pe lume cu o boala genetica. Normal ca societatea il va marginaliza si va arata cu degetul spre el insa parintii ii pot oferi toata dragostea de care are nevoie si il pot ajuta sa treaca peste. In plus, il pot educa sa fie un om normal, chiar daca are un anumit handicap, in viata sigur va gasi oameni care sa-l accepte si sa-i aprecieze calitatile decat sa-l arate cu degetul ca este un muribund.

| Șurubelniță a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Explica-te. Ce ti se pare in neregula ce am spus?happy

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Șurubelniță):

Faptul că ai zis "să zicem " că avortul este benefic pentru o fată cu vîrstă fragilă 13, 17 ani, nu e așa, avortul o poate distruge pe acea fată, ea la vîrsta de 13, 17 ani de ce nu se ocupă de școală? Au timp și de sex cind organismul lor este pregătit pentr u o sarcină.

| Pitzipoanca a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Da, that's the way. Hai sa ne prefacem ca nu exista probleme. Daca le ascundem sub pres, vor disparea. Daca tot au intrat in rahat, e normal sa si iasa, nu crezi?

| Pitzipoanca a răspuns (pentru Șurubelniță):

Mi se pare stupid sa aduci pe lume un copil tarat, cu probleme. Oricat timp si oricati bani ai avea. Ai vazut vreodata cum arata cazurile grave de retard psiho-somatic? Are 25 de ani dar e ca un nou nascut.

| Șurubelniță a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Curiozitatea din pacate poate duce la sarcina. Iar cum in tara noastra educatia sexuala este egala cu 0, pot aparea si astfel de greseli pe care unele fete si nici baieti nu si le pot asuma.
Sa fiu sincer, in timpul scolii nu am avut niciodata o discutie pe tema educatiei sexuale, nici la dirigintie, nici la alta ora. De parinti ce sa mai zic, mult prea ocupati cu serviciul. Asa si cu acesti copii, nu trebuie condamnati pentru o greseala facuta in necunostinta de cauza si din cauza ca nu au stiut sa se protejeze.
De acord cu tine, o poate distruge pe acea fata insa hai sa fim sinceri, nu vezi ce se intampla la scoala in zilele noastre? Daca te tii de carte, esti demodat, daca nu fumezi sau nu te bati cu colegul iar, esti aiurit, tocilar s.a.m.d.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Pitzipoanca):

Da, dar nu in felul acesta, dacă a rămas gravidă există doar o cale, doar o soluție, să păstreze copilul, ce crede că dacă va face avort va fi liniștită? Dar conștiința ei ce va spune? Asta in cazul in care are așaceva, adică conștiință.

| TheRageQuitter explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ar fi trebuit ca acea fata, care urmeaza sa fie distrusa, sa se fi gandit sa nu se f**a cu nea Gigel pentru ca el i-a spus ei cateva cuvinte siropoase p-aici p-colo.

Ele au ales sa faca sex, ele risca sa ramana insarcinate. Deci, sunt distruse de propria lor alegere si fapta.
Cam pacat ca definitia sexului s-a pierdut in zilele de azi.

| Șurubelniță a răspuns (pentru Pitzipoanca):

Asa a fost sa fie si nu poate fi condamnat pentru asta. Da, va duce o viata mizera si societatea se va uita urat la el, insa e copilul tau si trebuie sa-l iubesti asa cum este, fie ca are sau nu un handicap.
Din pacate, astfel de boli fac parte din lumea noastra, un avort nu poate rezolva pe vecie problema asta. Totusi, daca as stii ca pot estompa nasterea copiilor cu forme de retard psiho-somatic prin avortarea copilului meu, as face-o, nu are rost sa trec atat eu cat si alte persoane prin chinurile si viata anormala la care am fi supusi.

| Pitzipoanca a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Trebuie sa-si asume consecintele. Evident ca raman sechele, dar e mai bine asta decat sa nenoroceasca atatea vieti.

| Pitzipoanca a răspuns (pentru Șurubelniță):

Vorbesti in necunostinta de cauza. 90% dintre barbati isi parasesc sotiile/partenerele care nasc copii cu probleme. Si nu ma refer la cei f grav, ci la orice fel de probleme.
E viata lor, e dreptul lor sa faca asta.
AI idee cat costa intretinerea lunara a unui astfel de copil?
Sunt costuri fizice si psihice enorme. Ca sa cresti un copil cu probleme, practic renunti la viata ta.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Pitzipoanca):

Scuză mi indiscretia te rog, ce vîrstă ai?

| Pitzipoanca a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Ce relevanta are?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Pitzipoanca):

Eram curios.

| Șurubelniță a răspuns (pentru Pitzipoanca):

In primul rand, eu nu am zis de barbatii care-si parasesc sotiile sau partenerele din astfel de cauza, chiar nu ma intereseaza si nu este treaba mea.
Eu vorbesc din punct de vedere logic sa faci ceea ce este normal. Daca unii aleg sa fuga de responsabilitati ca o sa rada lumea de ei ca au un copil handicapat, asta nu ii face barbati, ii face inumani.
Un copil nu e un obiect. Nu te duci la magazin si-ti alegi unul care pare dragut. Din moment ce unii aleg sa faca un copil, trebuie sa se gandeasca la unele detalii "ce facem daca iese handicapat?", "ce ne facem daca sufera de boala x?".
In cazul acesta, pentru a elimina aceste temeri cea mai simpla solutie este ori sa nu faci un copil, ori adoptia.

Normal ca renunti la viata ta ca sa cresti un copil cu probleme, insa daca esti dispus sa faci asta, asa cum ai zis tu, e viata lor, e dreptul lor sa aleaga.

Acum eu nu zic ca e musai sa tina un copil handicapat, mai ales daca stiu ca nu vor fi in stare sa-l creasca si sa-i ofere ceea ce alti copii au si el nu se poate bucura de jucatul in fata blocului/casei, de-a v-ati ascunselea s.a.m.d.

| TheRageQuitter explică (pentru CristiDinBucuresti):

Sa zicem ca un barbat a violat o femeie. Femeia ramane gravida.
Naste copilul, iar acel copil ii aminteste ei in fiecare zi de violatorul care i-a distrus viata.
Acum aceasta fata, sa ii dam o varsta (16) nu are timp pentru copil. Se lasa de scoala pentru ca parintii ei au serviciul lor, este presata de societate ca este o c***a, nu are nici un fel de experienta in a creste un copil, nu va avea un viitor si va ajunge sa depinda de un barbat pentru ca ea nu si-a terminat studiile.

Ti se pare asta corect? Cum femeia este mereu cea care sufera iar barbatul poate bine mersi sa o lase si sa continue sa se culce cu mii de de alte femei?

| Azµre a răspuns (pentru Șurubelniță):

Bravo. Ești de-al meu! Like

| Azµre a răspuns (pentru TheRageQuitter):

Da, atâta timp cât copilul acela se va naște cu malformații, sunt complet de acord să se facă avort

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru Șurubelniță):

Cred ca nu realizezi ce spui! parintii nu traiesc o vesnicie! de ce sa il aduca pe lume daca are o boala genetica sau un handicap? ca sa aiba ei sufletul usurat ca nu au facut avort deci nu au savarsit o crima? Doamne fereste, decat o viata chinuita si inutila mai bine lipsa!
daca tu ai putea sa ai un astfel de copil si ti-ai dedica viata lui si chinurilor lui, tot respectul! dar daca ai fi putut sa impiedici suferinta asta printr-un avort....nu am eu dreptul sa te judec, dar n-ai fi de laudat!

| Șurubelniță a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Te contrazic, realizez foarte bine ceea ce spun. Acum adevarul este urmatorul : este foarte usor sa ne dam cu parerea asupra unui fapt pe care nu l-am trait si pe care sper ca nimeni care a comentat pe aceasta tema sa nu-l traiasca.
Sincer, eu m-am gandit la un aspect despre care nu am vorbit si pe aceasta cale iti multumesc pentru mesaj, deoarece acum pot vorbi despre acel aspect.

Sa spunem ca se face avortul, copilul are malformatii, este handicapat, sufera de o boala incurabila. Asa cum am zis, se face avortul insa oricat de asentimental, de rece si inuman poate fi o persoana, chestia asta o va marca pe viata, deoarece ii ia dreptul la viata unui copil.
Da, este drept, ii pune capat unei vieti mizere in care va fi respins de societate, o viata pe care din pacate nu o va putea niciodata sa fie normala. Asa cum am zis, asta te va marca, indiferent de ce ajutor specializat ai primi, psihologi, prieteni, toata lumea din jurul tau poate sa iti spuna "da, ai procedat corect, felicitari", pe acea persoana o vor urmari niste ganduri toata viata, se va trezi din senin cu intrebarea "ce ar fi fost daca nu am fi facut avort?". De acest lucru, indiferent cat de mult ai icnerca, nu vei putea scapa tot restul vietii, timpul nu poate fi dat inapoi si cel mai probabil, acea sau acele persoane vor muri cu gandul acela, cum ar fi fost daca avortul nu s-ar fi produs.

Pastrarea copilului, evident duce la o viata infinit mai grea, asa cum a zis si Pitzipoanca, renunti la viata ta normala pentru cea a fatului nascut, trebuie sa ti-o dedici in totalitate, sa-i fi alaturi tot timpul.

Ai dreptate, parintii nu vor trai o vesnicie, insa din moment ce ei si-ar asuma aceasta responsabilititate de a pastra copilul cu probleme, evident trebuie sa se gandeasca la acest aspect iar pe parcursul vietii care le-a mai ramas, sa incerce sa gaseasca persoane care vor accepta copilul cu problemele sale, persoane care ii vor putea oferi sprijin, protectie si iubire, asa cum parintii care pastreaza copilul trebuie sa o faca.

Este o situatie grea, iar pe tema aceasta pot fi aduse o sumedenie de argumente pros i contra avortului, eu sper ca te-am facut sa intelegi ceea ce am scris mai devreme, o zi superba iti doresc!

| Șurubelniță a răspuns (pentru Azµre):

Merci, respecte!

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru Șurubelniță):

Incer sa inteleg ceea ce spui!
dar eu, decat sa aduc pe lume cu buna stiinta un copil malformat, sau bolnav incurabil, sa il vad ani de zile chinuindu-se prin spitale, operatii, tratamente traumatizante, sa-l vad ca nu se poate juca, nu poate rade, nu se poate alimenta singur, nu poate judeca, nu poate vorbi, nu poate merge etc, prefer sa traiesc cu gandul ca am savarsit o crima decat sa privesc in ochii lui chinuiti si sa ma gandesc ca din vina mea e asa, pentru ca eu am decis sa il aduc pe lume desi stiam ca asa va suferi!

| Șurubelniță a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Te inteleg. Este parerea ta si o respect!

| Jackul336 a răspuns:

E un mod de a distruge organismul / interventia are in mod incontestabil repercursiuni

| TheRageQuitter explică (pentru Jackul336):

Desigur,dar m-am referit la nivel moral.

| Jackul336 a răspuns:

La nivel moral e catastrofal, nu sunt in masura sa dau in mod acurat situatia si cadrul psihologic specific, insa cauta marturiile unor fete care au trecut prin asa ceva si ti se va zburli parul pe cap

si mie mi se zburleste parul de pe cap cand imi imaginez cum scoate din fata un nenascut, scenariu demn de interzis minorilor, mai ales a minorelor protagoniste

| Nebunatyca69 a răspuns:

Ambele.

| SupradozaDeViise a răspuns:

Este un pacat, orice varsta ai avea trebuia sa te gandesti de dinainte daca vrei un copil sau nu pentru ca totusi este un suflet si el.

| TheRageQuitter explică (pentru SupradozaDeViise):

"orice varsta ai avea trebuia sa te gandesti de dinainte daca vrei un copil sau nu"
Orice varsta? Eu nu cred ca o fata de 14 ani care vrea sa isi potoleasca hormonii s-ar gandi sa aiba un copil sau nu.

| SupradozaDeViise a răspuns (pentru TheRageQuitter):

Sa si potoleasca, dar macar sa se protejeze.Ce naiba! Exista prezervativ! :]]]]]Nu de asta s-a creat.

| Denisaoana96 a răspuns:

Ajuta intr-un fel. dar e un MARE pacat pentru ca omori o un copil totusi. sunt contra avorturi

| Doldoresthera a răspuns:

Este un pacat foatre mare cand un copil moare din cauza satanei caci spune in gandul femeilor ca nu sunt bani ca nu-i nimic etc.