| alissya a întrebat:

Ce inseamna un avort pentru voi? adica nu am fost in situatia asta, dar totusi daca atui ramane insarcinata si nu ati avea posibilitate sa tineti copilul, face avort? si daca da ce credeti despre femeile care au facut asa ceva? am auzit ca e un pacat foarte mare, dar exista si posibilitatea de a nu mai face copii... Totusi intreb voi ce parere aveti despre treaba asta cu avortul?
fundita *

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vrei să spui întrerupere de sarcină la cerere, avortul este o expulzie a fătului de către organism înainte de termen fără intervenţie din exterior (femei infertile!).
Nu putem spune absolut nimic despre aceste femei care apelează la aşa ceva, conjunctura situaţie de fapt vorbeşte!
După o întrerupere de sarcină niciun medic din lumea asta nu poate garanta că acea femeie mai poate face copii sau nu. Poţi da viaţă unui copil rezultat al unui viol?
Păcat este din punct de vedere religios şi acum gândind la rece, decât să mai chinui un suflet lângă mine pe pământ (copilul nu ştie dacă ai sau nu, trebuie să îi dai, nu este o joacă viaţa!) mai bine un păcat care o să dau explicaţii la judecata de apoi.
Viaţa este o încercare, Dumnezeu ştie ce şi cum. Nimic nu este la voia întâmplări pe pământ.
Sănătate.
Pa, pa.

3 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Daca e sa gandesc din propria perspectiva, nu as lasa niciodata ca lucrurile sa ajunga atat de departe, as folosi metode contraceptive. Un copil la 17 ani nu e chiar un lucru bun.Nu cred ca as risca sa-mi ratez cariera, sa-mi dezamagesc parintii si pe mine

| alissya explică:

Am gresit in text scuzati, adormita de dimineata big grin
am scris : ´´daca ati ramane insarcinata si nu ati avea posibilitate sa tineti copilul ati face avort?
ma scuzati, multumesc

| Zumbalaarebeca a răspuns:

Cel mai bine este sa previ asfel de situati ca sa nu fi pus in postura de a lua o asfel de decizie eu personal nu stiu ce as face stiu ca este un pacat este de fapt crima si da exista si posibilitatea sa nu mai faci copii dar nu este 100% alte femei fac avort si tot mai fac copii depinde la la caz la caz, avortul este un pacat dar nu cred ca se pune vorba despre parerile noastre deoarece daca nu ai fost pusa in situatia de a face un avort sau de a fi insarcinata nu cred ca poate sa raspunda cineva 100% ce parere are eu am avut o prietena care spunea ca nu este de acord cu avortul dar cand a ramas insarcinata cu cine nu trebuia si la O VARSTA DE 18 ANI a facut avort fara sa clipeasca deci eu deocamdata nu stiu ce parere am despre avort deoarece nu am fost pusa in situatia de a lua o asfel de decizie! te-am pupat pa, pa