| mariuschakra12 a întrebat:

Ce efecte pot să aibă nopțile nedormite?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Noptile nedormite fac ca doi hormoni vitali creierului si organelor interne sa nu se mai produca (serotonina si melatonina). Acesti 2 hormoni se produc numai cand dormim intre 10 seara si 2 noaptea.
Dupa cateva saptamani de nedormit, sau cateva luni de dormit dupa miezul noptii, efectele incep sa apara, declansand: oboseala cronica, amteli, depresii, anxietate, atacurid e panica, paranoia, schitofrenia si boli metabolice precum: diabetul, pancreatita (boli metabolice) samd.