| BadAngel3 a întrebat:

Ce este cu atitudinea asta pe care majoritatea o adopta fata de oamenii care asculta rock, metal si rap?
In cazul in care asculti rock si/sau metal esti satanist nebun, iar in cazul in care asculti rap esti frustrat.SATANISTI? Stiti ma ce e ala satanism? FRUSTRATI? Si se trezeste unul sa spuna: Trebuie sa asculti si tu muzica de oameni normali, nu de nebuni.
Sau atunci cand unii au un stil mai diferit, gen gothic, mai emo, de rocker sau piercing-uri si par colorat si vezi un inteligent ca vine si spune : Doar nebunii se poarta asa. Vor atentie. Daca aveau pic de credinta in Dumnezeu, nu aratau in halul asta.
Ce? Daca am un stil de viata diferit de al vostru, ma imbrac diferit, ascult ceva diferit, inseamna ca nu am credinta in Dumnezeu? Ii vezi ca te privesc cu sila si te si barfesc.
,, Nu, ca pe astfel de oameni nu trebuie sa ii cunosti, iti poti da seama ce persoane sunt dupa felul in care arata si ce asculta.,,
Ne cunosti? Suntem rude sau ceva de genul si nu stiam? Nu-ti convine ce vezi? Iti poti muta privirea, ca doar nu sunt o persoana multiplicata si nici nu ti-a intepenit privirea pe mine, deci iti poti alege o priveliste mai buna, dupa parerea ta.Nu-ti place ce ascultam? ATUNCI PLEACA. Nu avem nevoie de astfel de persoane.

Ok, ok.Inteleg.Inteleg ca tie nu iti plac aceste genuri de muzica, tie iti plac doar manelele (nu te judec si nici nu arunc cu pietre in tine, fiecare asculta ce ii place, nu e treaba mea ) si ca nu-ti place nici stilul meu vestimentar, dar omule inteligent, fi-mi-ar scarba de tine care ai minte limitata - ca daca tu ai dedus ca suntem satanisti nebuni care la miezul noptii ii aducem jertfe lui satan si suntem niste frustrati care ocupa loc pe pamant degeaba, doar vazand cum ne imbracam si ce ascultam, atunci da, esti limitat mental - nu te deranja sa-ti pierzi din timpul tau pretios sa ne critici pe noi, pentru ca oricum noi nu te ascultam, nu ne pasa, deoarece suntem satui de comentariile dezgustatoare a celor ca tine.Ce crezi? Ai ceva mai bun de facut. Cum ar fi? Sa-ti vezi de propria ta viata fara sa te bagi in a altora fara vreo permisiune, fi-mi-ar scarba de tine de la cer pana la pamant care te crezi mai bun si mai superior ca noi ( nu spun ca noi suntem mult mai buni, mai ridicati in grad sau ca trebuie sa fim venerati, pentru ca suntem toti oameni, suntem egali, nu exista superioritate. ).

Asta este mai mult o frustrare de a mea, aceste prostii cu satanismul le aud si de la rude, si nu mi se pare normal sa judeci pe cineva doar pentru ca e diferit de tine.Mi se pare o prostie totala, de asta lumea se duce pe rapa, din cauza rautatii asteia proaste. Vreau parerea voastra sincera. Fara jena sau ocolisuri. Chiar si de la cei care nu asculta si/sau nu se imbraca asa.Nu va judec, va accept parerile, doar ca puteti sa o spuneti si fara sa ne jigniti in cel mai josnic mod posibil si imposibil.Hai sa lasam masca jos pentru o secunda, zic.Nu avem ce pierde.

6 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Nu am treaba cu rock-ul,insa rap-ul e in inima mea, muzica adevarata. De la emo-isti nu am sa inteleg in viata mea in ce stagiu de retard se afla de isi mutileaza singuri corpul. Fetele cu pierce si verzi in cap, etc sunt interesante, nici intr-un caz nebune, doar diferite. Eu unul nu judec rockerii.

| OldSoul a răspuns:

Pentru inceput apreciez ca ai spus ca "Asta este mai mult o frustrare de a mea" se vedea, dar imi place ca ai recunoscut!
Cat despre intrebare...
Adevarul este ca majoritatea celor "normali" ii privesc cu reticenta pe cei "diferiti".
Iar faptul ca te imbraci intr-un anume fel ii face sa creada ca esti ceva mai mult decat un simplu adept al acelui gen muzical ceva ce ar vrea sa distruga ceea ce ei apreciaza.
Faptul ca unii ies din "tipar" ii face pe ei sa ajunga sa ii critice sau judece in nestiinta de cauza, necunoscundui, nepasandule de ce fac asta.
Eu unul ascult rap printre altele, din simplul motiv pentru ca ma regasesc printre acele melodii, si pentru ca unele ilustreaza lumea exact cum o vad eu.
Ce e drept, eu nu ma imbrac intr-un anume fel, ma imbrac normal sau cum vreau eu, poate ca mai am unele elemente specifice acelui gen dar nimic special.
Eu unul zic asa:
Fiecare e liber sa asculte ce vrea, sa creada ce vrea, cat timp nu ii judeca si discrimineaza pe ceilalti!
Cand asculti un gen de muzica il asculti pentru ca te reprezinta iar asta uneori te "modeleaza" intr-un anume fel, mod pe care cei "normali" nu il pot intelege si asta ii face sa ii judece intr-un anume fel.
Ce e drept, exista si persoane care duc rock-ul la un alt nivel, care divinizeaza acei "demoni" si de asta unii din cei care "judeca" au o parere proasta despre toti rockerii.
Nu toti oamenii sunt la fel, nu toate melodiile dintr-un anume gen muzical sunt la fel, de aceea e gresit sa-i judeci pe unii doar pentru ca sunt putin diferiti.
Dar asta este, eu unul stiu ca
"Only GOD can judge me!" nu ma intereseaza de ce cred ceilalti pentru ca nimeni nu ma poate cunoaste cu adevarat.

| ShaOfHatred a răspuns:

Asa e mentalitatea adoptata de la generatia trecuta. Ii o mentalitate veche dar nu ai ce sa ii faci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă n-ai mai băga în seamă toate comentariile astea ai trăi foarte bine.

| nda a răspuns:

"Inteleg.Inteleg ca tie nu iti plac aceste genuri de muzica, tie iti plac doar manelele"
exact acelasi lucru l-ai facut si tu. fi-ti-ar scarba si de tine.
esti frustrat pentru ca anumite persoane de judeca inainte de a te cunoaste pentru ca tu esti mai nonconformist, dar tu faci acelasi lucru. "inteleg ca tie iti plac doar manelele"... scuza-ma ca te intreb, de unde ai tras tu concluzia asta? mie nu-mi place si nu inteleg in niciun fel muzica ce o asculti tu, dar uite ca nu ascult manele. ete na, te-ai inselat. idei preconcepute si la tine.
ce, daca nu imi place muzica ce o asculti tu inseamna ca ascult manele? e ceva rau sa fii manelist? poate da, poate nu. nu stiu pentru ca nu sunt in masura sa judec, deci nu te judec nici pe tine, sau gusturile tale.

impaca-te cu ideea ca daca esti mai iesit din comun lumea o sa te arate cu degetul si o sa se uite mai ciudat la tine. si tu faci la fel in viata de zi cu zi, dar nu realizezi chestia asta.

| ØverTheRainbøw a răspuns:

Welcome to our country, we call it Romania