| Dan a întrebat:

Ce este de valoare banul sau prietenii?

Răspuns Câştigător
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Cred in prietenie! Cred in oameni si in puterea lor de de a face lucruri frumoase impreuna. Si mai cred ca noi ne alegem prietenii, iar prietenia se cladeste incet, in timp, ca un zid trainic, care la nevoie ne poate fi pavaza. Prietenia se construieste in timp, mai intai din gesturi marunte, apoi din unele mari. Si dupa o vreme, nu te mai gandesti "daca e bine sa...", ci simti nevoia, bucuria sincera, de a oferi.
Cu banul, lucrurile nu stau la fel...cand il ai esti curtat, iubit si chiar adulat...cand nu-l mai ai, nu mai valorezi nimic si asta se poate perece in scurt timp.
De aceea, cand gasesti un prieten adevarat paseaza-l ca pe o comoara de peret pentru o viata!

17 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Sanatatea e cea mai de pret.Prietenii sunt trecatori.Banii si mai sihee hee

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Intotdeauna prietenii.Banii vin si se duc, prietenii adevarati intotdeauna sunt langa noi atunci cand avem nevoie de ei, ne sprijina, ne incurajeaza, ne ajuta.Prietenii adevarati sunt bijuterii pentru noi.

| Vizitiul a răspuns:

Calitatiile morale!

| Alisa a răspuns:

Pentru mine prietenii, fara bani as merge mai departe, dar fara ei nu as putea, au fost alaturi de mine in cele mai grele momente din viata mea, si fara ei nu as fi trecut peste,

| cristi202 a răspuns:

Ce ai face plin de bani, dar fara nici un prieten? Dar cu o groaza de prieteni, dar fara bani? Iti zic eu, daca ai prieteni, ai si bani, pentru ca, atunci cind nu ai, ei te ajuta ca sa ai, chiar daca poate o fac doar pentru imprumut. Dar ar fi bine sa nu mai faci asemenea comparatii... E o diferenta ca de la cer la pamint intre cele doua.

| costymaximus a răspuns:

Prietenii(cei adevarati, nu cei de conjunctura)

| Alice_6278 a răspuns:

Cel mai de valoare este prietenul.banii ii poti face ii poti gasi dar un prieten adevarat nu este deloc usor sa-ti gasesthi.parerea mea:*

| love44katyp a răspuns:

Tu ce crezi... prietenii, logik, dar depinde (trebuie sa-ti alegi prietenii cu atentie)

| RainDrop a răspuns:

Prietenul, dar in ziua de azi, "prietenii" te inteapa cu bani sau o fata, cum zice arsurra in piesa "un sut in fund"

| BeT a răspuns:

Daca esti sarac prea multi prieteni nu poti sa ai. Daca esti bogat prieteni stau pe linga tine pentru.bani tai.Asa ca adevaratul tau prieten esti tu.

| dyenutza01 a răspuns:

Eu as renunta la bani pentru prieteni adevarati:X:X

| sclifos a răspuns:

Evident ca prietenul, dar putsini prieteni devotatsi sunt, kair si acelasi bun prieten te poate trada, de la viata te poti astepta de la orice, si trebu sa fii intodeauna atenta cu prietenii, chiar si banul influinteaza asupra asta...

| oky a răspuns:

Normal ca prietenii.

| ZoZoHeart a răspuns:

Pai, cu banii nu poti lua prieteni, dar prietenii...
Eu aleg prieteni.

| Boo a răspuns:

Banii vin si se duc.prietenii raman.banii au valoare ca asta e rolul lor da` un prieten e ceva ce nu poti cumpara cu bani...asa ca prietenii.ca intr-un moment trist nu banii te linistesc, ci prietenii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietenii sunt cand nu exista interese.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietenii.Banii te ajuta dar niciodata nu poti trai numai cu ei prietenii mereu raman ei iti sunt alaturi mereu.Cand vrei sa te sprijine cineva moral pentru ca ai avut un necaz ce faci? Ce le zici celorlati? Pai sa vedeti ca am vorbit cu banii. lol...laughingdar dupa mine raspunsul e PRIETENII