| morfeo a întrebat:

Credeti ca o sa avem parte de un colaps economic? In care banul nu mai are nici o valoare si nu se mai tine cont de reguli?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu, nu cred asta.
Banii sunt un produs de speța a doua. El ne ajută să facem schimburi între noi. De când există sistemul bancar, banul a avut totdeauna o valoare diferită de zero, în ciuda oricărei inflații, chiar și atunci când era nevoie să mergi cu o roabă de bancnote să cumper o pâine. De aceea veghează BNR și băncile mondiale, ca aceasta să nu se întâmple. Ei cu treaba lor, noi cu a noastră.
Regulile se vor schimba, se va ține cont de reguli noi.
Cea mai puternică specie de pe pământ este omul, iar asta findcă este în stare prin comunicare să formeze comunități mari, unite între ele. Ceea ce unește comunitățile și le ține agregate, sunt regulile.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Colps economic avem deja, cu peste 500.000 oameni in somaj tehnic. Banul normal ca va avea valoare. Nu suntem totusi Venezuela sa crestem inflația pana la punctul in care sa ne stergem la fund cu bancnote

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, dimpotrivă.