| DeeaDiDi123 a întrebat:

Ce explicații aveți sau există pentru deja vu?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Că e iluzie.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Sincer... nu prea am.
Poate tot ansamblul asta de evenimente care se intampla, uneori in mintea oamenilor poate sa trezeasca ganduri sau senzatii la fel. Poate ca totul se poate intampla si lega asa de repede in mintea omului... la nivelul neuronilor, incat uneori cand si constientizam asta, pare ca s-a intamplat deja.

| relian a răspuns:

Informatia detinuta,uneori se intampla sa iasa la suprafata,desi nu ar trebuie.
Deci oamenii vad,simt,etc,toate aceste informatii se inregistreaza,desi unia spun ca nu,realitatea si observatia oricarui om poate arata asta.

Daca tu te uiti la parintii tai,o sa vezi ca ai mostenit si felul dea vorbi,felul dea gesticula,ticuri,deci nu doara chestii fizice,ci si de astea sa le spunem informationale.

Avand in vedere ca totul se inregistreaza,se si transmit altora mai departe.
Ca urmare ai putea mosteni informatii de la oameni ce au trait acu sute sau mii de ani, iar la un moment dat unele informatii sa iasa la suprafata, de aici si efectul asta deja vu.

Chestiile cu reincarnarea ori alte teorii, is povesti.Mie chestia asta mi se pare cea mai aproape de adevar.
mai ales ca nu cunoastem deloc creierul, ori ADN, la nivelul asta microscopic nu prea stim mare lucru.

| Celcestietot a răspuns:

O eroare produsa in creier, conform stiintei.