| 3du4rd a întrebat:

Exista Dumnezeu cu adevarat? Daca da, explicatii de ce? Daca nu, explicati de ce?

Răspuns Câştigător
| florynmondialul a răspuns:

Exista! pentru ca pana si stiinta afirma existenta lui Iisus Hristos, deci daca a existat Iisus Hristos... trage tu concluzia!

15 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
daca nu ar exista, nici tu nici eu, nu am fi existat, asa ca, merita oare sa ne mai intrebam?
ce ma face sa cred ca exista?
faptul ca am o familie minunata/2 ingerasi intregi/sanatosi este o minune, iar faptul ca am trecut pe langa "cumatra cu coasa" Dumnezeu a facut o minune cu mine si astazi sunt in viata..am invatat sa cred in el/am invatat sa tin post/sa ma spovedesc/sa ma impartasesc si astazi nu am de ce sa m a plang.
fiecare crede si e dator sa creada ce doreste
O zi frumoasa sa aihappy

| mODIN a răspuns:

Nu exista! Sunt mii de religii si fiecare sustine ca dumnezeul lor este cel adevarat.Pentru mine toti cei care au o relige sunt ca niste oameni, fiecare avand o piatra sau un bat, iar fiecare sustin ca piatra/batul lui este adevaratul dumnezeu.Hai sa fim seriosi, nici o religie nu are dovezi ca ar fi ea cea adevarata.Toate au minuni, unele au o carte sfanta, unele au prezis anumite chestii, dar sa fim serios, de obicei sunt ori coincidente ori momente din acelea de "No Shit Sherlock".93% din savantii de la institutul national de stiinta din SUA sunt atei.Si asta nu inseamna ca restul de 7% sunt crestini.Pot fi si evrei, hindi, musulmani sau naiba stie ce.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Da, asa simt eu! uita-te la raspunsurile primite la aceeasi intrebare de la alti useri, intrebarea aceasta se pune de 5-6 ori pe saptamana

| sublime89 a răspuns:

In primul rand, nu exista nicio dovada ca vreun zeu inventat de omenire de-a lungul istoriei exista. Deci zei in adevaratul sens al cuvantului nu exista. D-zeul biblic intra in aceeasi categorie cu toti ceilalti zei, deci nici el nu exista. Biblia e plina de erori, de lucruri care pur si simplu nu sunt adevarate, si nu pot fi adevarate. Exemple sunt foarte multe, trebuie doar sa vrei sa le cauti, si sa nu-ti fie frica. Religia crestina e bazata pe biblie in totalitate, deci si zeul crestin este bazat pe biblie in totalitate. Crestinii spun ca biblia e cuvantul lui d-zeu. Daca biblia e un basm paralel cu realitatea, atunci si d-zeul crestin e un basm paralel cu realitatea.

| 3du4rd explică (pentru sublime89):

Nu exista realitate, realitatea e o iluzie dar este una foarte persistenta cum a spus Eistein. Si nimic nu este imposibil, la fel cum multe teorii in lumea stiintei au fost descoperite si dupa aceea s-a spus ca erau gresite si s-a descoperit ceva mai uimitor. Daca ii spuneai cuiva de acu 1000 de ani ca poti zbura cu avionul si ca poti vorbi la telefon te considera nebun de legat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu exista, dar doar un suflet curat il poate simti! Insa de multe ori il simt si pacatosii in multe situatii ale vietii, cu toate acestea unii il resping, iar altii, in astfel de momente de revelatie, il primesc cu toata caldura! Dumnezeu e iubire! asa ca pentru toti cei ce zic ca Dumnezeu nu exista pentru ca nu il vad, le spun ca exista ceva asemanator cu Dumnezeu pe care cu siguranta nu l-au simtit la intensitate maxima, si acest lucru este iubirea! nici iubirea nu o simti, dar cu totii stim ca exista, fiindca o simtim! asa cum pe iubire nu trebuie sa o vedem sau sa ii dam o explicatie stiintifica, asa se intampla si in cazul lui Dumnezeu! nu il putem defini, fiindca este infinit, nu il putem simti, din cauza ca avem inima impitrita! cred ca ar trebui sa inchei! multumesc ca m-ati ascultat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adevarat,a inviat.

| Lămâie00 a răspuns:

NU!
1.toti spun ca dumnezeu e iubitor si intelegator, dar daca facem cateva greseli ne trimite pe eternitate in iad
2.Religia a comis multe, multe jafuri, crime, sclavii.
3. Oamenii mereu s-au temut de moarte, iar ei au spus ca poate e ceva dupa viata
4. Cele mai mari adevaruri au fost odata blasfemii (ex daca spuneai ca pamantul este rotund erai torturat iar apoi omorat)
5.Religia apreciaza misoginitatea
6. Daca nu crezi in el te duci iar in iad, de ce? nu ai dreptul sa ai alti conducatori?
7. Daca dumnezeu e atotputernic de ce ne lasa sa murim ca sobolanii in aceasta lume?
8. Dumnezeu zice ca el a creat cu cuvantul omul si universul ceea este imposibil, si ceea ce este dovedit stiintific cum au fost creeate aceste "lucruri"
9.De ce nu ni se arata?
10.Sunt mii de religii, de ce crestinismul ar fi cea adevarata?
11.Pe Dumnezeu cine l-a creat?"el este din totdeauna"NU! cand cineva spune de big bang, toti crestinii spun:"dar orice are un creator, nu are cum sa se fii creat asa aiurea"dar dumnezeu cum s-a creat?
12.De ce ne-a creat dupa chipul si asemanarea lui? Nu cumva oamenii nu aveau imaginatie si au spus asta?
13.Religia poate fii foarte buna pentru manipularea oamenilor, daca religia spune ceva, turma executa

| 3du4rd explică (pentru Lămâie00):

1.Cred ca avem o libertate conditionata, adica suntem liberi sa ne dam un pumn in gura singuri si vom suporta consecintele sau suntem liberi sa facem o fapta bune spre exemplu si vom "suporta consecintele"(pentru orice actiune in univers exista o reactiune de forta egala dar opusa-Isaac Newton) si el ne iubeste si ne intelege neconditionat pentru ca nu e vina lui ca pe noi ne doare fata de la pumnul care ni l-am tras singuri
6. Dumnezeu nu cere mai mult de unde nu da.
7.Incurcate sunt caile Domnului si nu intelegem noi ce plan suprem are cu noi, si in spatele oricarui lucru aparent rau exista un mare bine ascuns, nu conteaza cum murim ideea e ca murim oricum
9. Daca ni s-ar arata probabil cam am fii morti
10. Poate ca totul este relativ, adevarul are fatete multiple si pana la urma totul tine de ce crezi(si cica Dumnezeu nu cere mai mult de unde nu da)
11. Totul in univers e energie E=mc2, energie nu poate fii creata sau distrusa, a fost si va fi mereu e prin forma in forma si in afara ei, aceeasi definitie o are si Dumnezeu, deci inseamna ca noi tot energie suntem dar cand spunem noi nu ne referim la acest corp fiindca acest corp nu este ceea ce suntem ci ceea ce avem, daca imi tai mainile si picioarele eu inca mai sunt eu, noi suntem un spirit(sau suflare de viata cum e scris in biblie) care locuieste in aceste corp deci noi suntem parti din Dumnezeu(unde sunt 2 sau 3 adunati in numele meu acolo sunt si eu- adica in fiecare din noi exista o parte din Dumnezeu) ceea ce rezulta ca si noi suntem din infinit numai ca am existat sub alte forma la fel ca Dumnezeu si vom fii in infinit sub alte forme(nimic nu se pierde totul se transforma)
12. Aici este interesant pentru ca am auzit o teorie ca daca Dumnezeu ne-a creat dupa chipul si asemanarea lui inseamna ca suntem la fel ca el si ca avem puterea lui, oricum noi nu ne folosim potentialul la maxim ci doar vreo 5% cred, daca nu mai putin
13. In foarte mare parte sunt de acord cu tine.

| 3du4rd explică (pentru Lămâie00):

7. Daca noi suferim fizic, emotional sau psihic in aceasta lume inseamna ca am incalcat o lege a Universului/Creatorului/Dumnezeu sau cum vrei sa-i spui( si e foarte bine ca suferim pentru ca aceasta suferinta este un semnal foarte bun ca ne aflam pe un drum gresit pe o cale gresita, deci si suferinta are rolul ei de a ne avertiza ca ceva nu e inregula, daca cineva ti-ar pune un taciune incins pe piele si n-ai simti ar fi groaznic) si pentru orice problema exista cel putin o solutie, multe boli fizice sunt datorate gandurilor adica foarte multe boli se formeaza pe sistem de stres sau pe sistem nervos si nu numai, si nu exista cauze exterioare pentru stres sau nervi( o problema nu e o problema decat daca consideram noi ca e o problema si nu problema e problema ci modul cum reactionam noi la problema e problema)
8. Dumnezeu zice ca l-a facut pe om din tarana pamantului si pe eva din coasta lui adam nu zice ca l-a creat cu cuvantul, oricum cuvintele au o foarte mai influenta asupra a tot ce ne inconjoara datorita faptului ca ele tot energie sunt, am vazut si un documentar cum ca apa are memorie, si ca cuvintele au o infuenta asupra apei, muzica etc si nu numai, deci noi suntem vreo 75% apa si creierul 95% apa deci eu am o mare influenta asupra ta prin cuvintele pe care le rostesc si mai era o chestie ca oamenii fac locul deci eu(si toata lumea) am influenta si asupra unor obiecte, case masini etc. Deci e posibil ca Dumnezeu sa fii creat Universul cu cuvantul. Si poate ca in timp ce Dumnezeu vorbea Universul executa comanda si se poate compila ideea de big bang cu faptul ca Dumnezeu la creeat cu cuvantul.

| parvuconst a răspuns:

Da, dar depinde perceptia pentru Dumnezeu.

| 3du4rd explică (pentru parvuconst):

Adica cum cred eu ca este Dumnezeu, daca la asta te referi eu il percep ca fiind iubitor, iertator, indelung rabdator, adevarul, bland, compasiune, zelos, drept etc

| 3du4rd explică:

Albert Eistein spune ca Dumnezeu exista, Socrate demonstreaza ca Dumnezeu nu exista, pana la urma cine are dreptate? sau dreptatea e relativa si totul tine de ce crezi si adevarul are fatete multiple?

| Inferno a răspuns (pentru 3du4rd):

Einstein credea in divinitatea panteista in care credea si Spinoza, sa-i pui in antiteza pe cei doi este cea mai mare dovada ca habar nu ai de convingerile religioase ale acestora.
Spinoza nu demonstra inexistenta Lui Dumnezeu, ci existenta sa. ( Vezi: http://www.gutenberg.org/files/3800/3800-8.txt )

| 3du4rd explică (pentru Inferno):

Cine e Spinoza?!, nu am zis nimic de Spinoza, am zis de Socrate.