| justitiarul a întrebat:

Ce faceti de sarbatori?
Se mai respecta traditiile si obiceiurile in zona in care locuiti?
Daca da, ar fi frumos sa faceti si o scurta descriere!
http://www.youtube.com/watch?v=uIhRHdFA-xQ

Răspuns Câştigător
| stejara2 a răspuns:

Da, la mine in zona se mai respecta cat de cat traditia, eu cel putin,prepar acele,,turte cu julfa" de care nu stiu daca ai auzit,e un fel de tort facut din turte fara drojdie coapte pe plita cu crema din canepa, am zis asa sa fie mai pe intelesul tuturor, e specific zonei moldovenesti, dar sincera sa fiu sunt multi care au renuntat sa le mai faca din cauza faptului ca iti trebuie timp si mai ales rabdare! Impodobesc bradutul, pun graul la incoltit, si de anul nou il dau afara pe cel vechi si-l poftesc pe cel nou!
Lista ar continua.

5 răspunsuri:
| stejara2 a răspuns:

In comunitatile de momarlani din Valea Jiului "Pitaraii" au inceput colindul pe la toate casele din sat.

Colindatorii au un intreg "arsenal", fluiere, steaguri cu clopotei, naframe multicolore, ciucuri si coronite de flori, agatate pe prajini de cativa metri lungime, cai, carute.

Pitaraii au plecat de dimineata la biserica, unde au primit binecuvantarea preotului, iar mai apoi au pornit a colinda pe la toate casele din sat pentru a face urari cu ocazia marii sarbatori a crestinatatii, Nasterea Domnului.

Pe drum cei din alai le-au oferit trecatorilor cu care s-au intalnit tuica din plosca si mere pentru a li se alatura la sarbatoare.

Acompaniati de fluiere, Pitaraii se incing din loc in loc intr-un dans traditional unde rostesc anumite strigaturi vechi, invatate de la bunicii si strabunicii lor care la randul lor le stiau de la cei batrani.

| justitiarul explică (pentru stejara2):

Multumesc mult pentru detalii!
Interesante si extrem de frumoase happy

| stejara2 a răspuns (pentru justitiarul):

Cu placere!

| Georg411 a răspuns:

Ba la noi se respecta toate traditiile
spre exemplu mergem in pitarai, asteptam colindatorii etc
cred ca fara aceste traditii craciunul nu ar mai avea farmec :*

| justitiarul explică (pentru Georg411):

Esti simpaticalaughing Ce inseamna "pitarai" daca nu te superi?