| amazoana_8358 a întrebat:

Ce faci cand simti ca nimic nu mai este la fel, ca orice ai face nu mai poti schimba nimic, totul este ireversibil si irecuperabil, cand simti ca s-a terminat ceva ce trebuia sa fie perfect, ceva ce ai asteptat toata viata sa t-i se intample, mai exista speranta?

Răspuns Câştigător
| Denisa a răspuns:

Normal ca mai exista! Cu siguranta! Ar fi culmea ca pe "strada" noastra sa fie mereu soare si cald, mai sunt momente in care vine ploaia. Asa e si in realitate. Nu putem sa avem numai bine, nu se poate ca sa ni se intample numai lucruri frumoase. Trebuie sa dam si peste greutati in viata, dezamagiri, tradari, sentimente precum dispret, ura, singuratate, deziluzie, etc. Totul sta in puterea noastra de a ne gandi ca azi e ploaie si maine va fi soare. De multe ori am intrat in perioade de depresie chiar. Credeam ca nu voi iesi din asta niciodata. Am suferit destul de mult din cauza unui baiat. Am suferit mult cand parintii mei au fost concentrati doar pe munca si nu la mine. Am suferit mult cand a trebuit sa ma descurc singura acasa mama mea fiind plecata de acasa timp de un an. Am suferit mult cand m-am lovit si am facut o deviatie de sept urata si a trebuit sa astept sa ma operez si sa imi refaca septu, pana atunci, timp de 2 ani toti copii isi bateau joc de mine ca aveam "nasu stramb". Am trecut peste toate tot cu gandul ca maine va fi soare. Si chiar asa este. Oricum in tot raul e si un bine, trebuie doar descoperit. Ce am patit eu pana acum e aproape nimic pe langa ce patesc altii. Eu cu asta ma consolez: se poate si mai rau. Capul sus, si cum se zice: speranta moare ultima. Asteapta "ziua de maine cand va fi soare". Si fii mai optimista, doar nu vom fi tristi de foecare daca cand un obstacol ne va taia calea. Si inca ceva: daca s-a terminat ceva ce trebuia sa fie perfect, s-a intamplat cu un motiv. Orice lucru in viata se intampla cu un motiv. Punctul unei relatii da cursul alteia, mai frumoase, de exemplu:*. Te pup scumpa mea si capul sus:*

5 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Bun venit in realitate! Speram ca ati calatorit destul in sperante si contactul cu realitatea n-a fost bruscwinking
Asta inseamna VIATA.Nimic nu mai e la fel, tocmai de asta toata lumea iti spune sa traiesti clipa. Dar iti trebuie ani de zile ca sa intelegi ca nimic nu se mai intoarce si totul ramane la nivelul de amintiri si regrete."Cum ar fi fost daca" e intrebarea lasilor. E intrebarea mea favorita in ultimul timpwaiting
Ai facut doua greseli de logica intr-o singura propozitie.Trebuia sa fie perfect.In primul rand nimic nu e stas.In afara de adevarurile general valabile nimic in viata asta nu e sigur.Ai dreptul sa te indoiesti de tot si sa nu crezi in nimic.Sau poti sa crezi in tot si sa nu te indoiesti de nimic si sa fi exact ca un cal care vede doar in fata.Sa nu mai zic de perfectiune.Grecii cand au enuntat primele notiuni de ideal cred ca n-au avut de lucru.Erau perfectionisti si moralisti. Daca personajul era frumos, trebuia neaparat sa fie demonic. Daca era bun, trebuia sa fie urat.Si uite asa s-au dus si grecii dar nu si ideea lor despre ideal
Nu inteleg si nu am sa inteleg niciodata de ce oameni cauta perfectiunea. Un om frumos pe interior si pe exterior. A gasit cineva/candva/undeva o asemenea relicva?
De ce ai asteptat toata viata si nu ai actionat?"Lucruri bune se intampla celor care asteapta" insa "Dumnezeu iti da dar nu iti baga in trasita"
Concluzia iti apartine

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Da, speranţa moare ultima. Dacă eşti suficient de motivat şi ai voinţă mereu poţi începe de la zero! Baftă!

| Libelle a răspuns:

Mereu exista speranta, mere trebuie sa exsite, pentru ca ea moare ultima.
si daca esti tanara nu are cum sa moara de acum.
cand simti ca ``s-a terminat ceva ce trebuia sa fie perfect``...aici sigur te referi la o dezamagire in dragoste, nu-i asa?winking
sa stii ca daca s-a terminat inseamna ca nu trebuia sa fie perfect, prin urmare nu trebuie sa iti para rau, pentru ca o sa ti se iveasca o alta sansa de a ajunge la perfectiune.
o perfectiune a vietii, o fericire si senzatie de implinire la asta te referi nu?
cum mai ziceam, nu mai cred ca merita cineva sa plangi pentru el/ea, mai ales cand nu este vina ta, sa suferi tu si sa simti ca mori ca viata nu are sens.
pentru ca niciodata nu stii ce se poate intampla maine, ce iti rezerva viata, si asta ar fi un motiv sa nu cedezi, sa treci peste aceasta incercare.
e imposibil sa fie totul mereu bine, faza nasoala e ca exact atunci cand te astepti mai putin primesti un sut in fund de te pune la pamant si nu mai esti in stare de nimic, ai impresia ca totul se termina aici, dar nu-i asa.asta se realizeaza dupa ce trece senzatia asta, si va trece.
dar nu uita. orice ai face, sa nu pierzi speranta la mai bine!
multa bafta.

| Hombre a răspuns:

Nimic nu este perfect in real ci doar in insistenta inchipuire a noasta, lasa trecutul, este sinonim cu "cine a murit nu a mai inviat" traiesteti prezentul si pregateste-ti viitorul.

| vivigirl a răspuns:

Incerc sa ma obisnuiesc cu gandul ca a trecut si ca nu mai pot face nimic. Viata merge ai departe si intotdeauna v-or exista obstacole pe care trebuie sa le treci cu fruntea sus! happy