| anonim_4396 a întrebat:

Ce foloseau oamenii inainte de inventarea hartiei igienice? laughing

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Frunze, ziare comuniste.
"Se spune că vechii greci foloseau pietre sau bucăţi de lut, pe când romanii descoperiseră bureţii de mare, mai moi, deci mai blânzi cu „părţile sensibile". În alte părţi ale lumii, oameni apelau la coji de nucă de cocos, zăpadă, muşchi de pe copaci, iarbă, frunze de porumb, chiar şi lână. După ce s-a inventat tiparul, oamenii luau ziarele la toaletă nu ca să le citească, ci ca să le folosească pe post de hârtie igienică. Aceeaşi soartă o aveau şi cărţile."

Arabii nu cred ca folosesc nici acum hartie, se spala.

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Merci

| Cabakgu a răspuns (pentru anonim_4396):

Mie nu îmi mulțumești?

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Soldații romani foloseau un șomoiag de cârpe, prins de un băț, acelaș pentru toți, cu riscul de a se infecta.

| Hammurabi a răspuns:

Iepurași albi. laughing

| 1997onur a răspuns:

Nu stiu.

| CIaudiu a răspuns:

Gaseau ei alternative

| maraveamere a răspuns:

Frunza

| Cabakgu a răspuns:

Coceni frumoaso