| crooxel a întrebat:

Ce imi puteti spune despre oregano(ma refer la alte intrebuintari in afara de condiment)?

2 răspunsuri:
| leonardo a răspuns:

Poate fi tras pe nas.

Te rog, nu incerca.

| RoseNightmare a răspuns:

Oregano (Origanum vulgare), sau sovârf, este o specie a genului Origanum, nativă Europei, în regiunea mediteraneană şi sudului şi centrului Asiei. Este o plantă perenă, care creşte până la 20-80 cm înălţime

Numele său derivă din grecescul origanon [ὀρίγaνον]: oros [ὄρος] "munte" + verbul ganousthai [γaνοῦσθaι] "a face plăcere".