| MeisterSchnitzel a întrebat:

Ce impresie v-a făcut stoicismul?

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ne-am intâlnit noi cu el in ultima vreme?

| StoicAnalysis a răspuns:

Una buna pot spune. Sa traiesti in armonie cu natura, si sa traiesti in virtute, sunt idei foarte bune pentru omenire. Eu unul nu vad o parte rea in asta.

| MeisterSchnitzel explică (pentru StoicAnalysis):

Ce părere ai despre fizica stoică, adică despre materialismul lor ori de ideea că universul e ghidat de un principiu raținal, un "logos", care e însă material (așadar, panteism)?
Edit: Nu am vreo problema neapărat cu etica stoicilor, iar logica n-am studiat-o; e fizica lor cea care-mi dă probleme. Și de la cine să pot învăța despre stoicism dacă nu de la un stoic?

| StoicAnalysis a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Fizica stoica promoveaza faptul ca lucrurile imateriale nu sunt recunoscute, gen spiritism, omniprezenta divina, etc. Ci se bazeaza mai mult pe ideologia cauza si efect. Adica un exemplu ar fi:
Sa zicem ipotetic vorbind, ca tu crezi ca in lume se intampla razboaie din pricina unui blestem sau a unei actiuni divine ( dumnezeu ). Un stoic pur, crede ca razboaiele sunt formate si create prin principiul cauza si efect, adica pentru ca in primul sau al doilea razboi mondial, a debutat cu asasinarea unui rege sau a unui membru politic, si de acolo s-au iscat conflicte ce au dat nastere la acest razboi. Cauza find asasinatul si efectul find razboiul. Nu pentru ca asa a lasat dumnezeu sau pentru ca un blestem s-a abatut asupra natiunii respective.

Mai pe scurt, majoritatea credinciosilor in religiile lor native, cred ca totul se intampla strict sub actiunea divina. Insa stoicii puri cred ca totul se intampla si functioneaza in lumea asta, doar prin principiul cauza si efect. Ceea ce este logic si chiar palpabil daca stai sa te gandesti.
Adica tu ce ai crede mai mult? Faptul ca lumea e rea pentru ca au pe satana in ei, sau pentru ca in timpul vietii lor au trait evenimente care au dat nastere cauzei lor? Evident ca alegi a doua varianta, pentru ca este un fapt dovedit si palpabil, pe cand ideea ca exista ceva ce nu ai simtit cu nici o forma de simt ( miros, auz, pipait, gust, vizual ) e pur si simplu o iluzie. O perdea trasa pe ochii lumii pentru a da sens unor lucruri ce nu si le pot explica la momentul actual.

| Xox0 a răspuns:

Nu spun ca nu e bun. Dar daca te alimentezi numai cu ideologie asta, la un moment dat clachezi