| anonim_4396 a întrebat:

Ce înseamnă apelativul "bre", care se folosește în unele zone din țară?

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Se foloseste printre tarani, un fel de ma - ba - mah - bah tampenii de acest gen

| romeo78 a răspuns:

Este un regionalism, utilizat pentru a chema pe cineva căruia nu îi cunoști numele imediat.

| Drimmero a răspuns:

"Mosule, mamaie", ca sa nu-i strigi pe nume si daca au o anumita varsta le zici bre.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

"Ba", "mai"

| Catrice a răspuns:

Mă,da' și are bre de nu-ți plașe?!

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Nu îmi place pentru că seamănă cu alt apelativ...

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Hm?!
Presupun că nici fă nu serveștihee hee

| Sofer a răspuns:

Asta cu bre suna ciudat laughing mai bine suna bro.

| Nemessys a răspuns:

Forma de respect pentru persoanele mai in varsta, de preferat care sunt si rude.

Un,, sinonim" la acest apelativ este si,, matale ".

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Wow.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Nemessys):

Nu, este un mod de adresare care inlocuieste apelativul "Mă". Ex. Mă omule, Ma, sa' tu de ce nu taci. Mă, tu nu mergi acasa? Mă, ce faci acolo?

| SingleForOne a răspuns:

"Cuvânt cu care atragem atenția cuiva că ne adresăm lui" -dex

Este un sinonim pentru cuvintele de atenționare: "bă"; "băiatule"; "fă"; "fătucă"; "domnule"; "doamnă";
Numai că, "bre" are un rol general, unisex, informal/nepoliticos/ușurare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"bă", "bro"