| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna "cocalar"? Am cautat in dictionare si nimic.
Cred ca multi il folosesc fara sa stie ce inseamna!

32 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Am dat link-ul fiindcă la punctul 2 este sensul original al cuvântului care între timp a căpătat conotaţii negative, nu văd ce-i atât de stupid în asta, probabil cineva s-a simţit cocălar...

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Dragă @Maryus37, ştiu asta, mă războiam şi eu cu morile de vânt...

Abh
| Abh a răspuns:

Misto linkul Aqualunei, in sfarsit m-am " culturalizat " si eu.

| ♥G'eorgik a răspuns:

Wow aqualia... nici eu nu stiam mersi...:*

| ToxicSmile a răspuns:

Cocalar=om fara minte care toaca cingo si casculta manele
cocalar2=om crescut la tara mai bine zis. Taran

| P0pCorN a răspuns:

Ma muilor tata m-a invatat sa nu folosesc cuvinte care nu stiu ce inseamna si voi ar trebui sai urmati sfatul.Da bine zis.Dar ma muilor? Bv tata asa vb tu frumos?:l A si foarte interesant link-ul aqualunai.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Draga @aqualuna nu am dat nici un stupid happy Sunt sigur de asta. Posibil ca ala care a dat e cocalar, cu toate ca nu am inteles nimiclaughing
Limba romana are cele mai multe injuraturi... Macar la atat suntem cei mai buni.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa intleg ca taranul nostru este cocalar? Daca eu sunt taran sunt cocalar?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Meh

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa este

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cocalar inseamna cu totul alteceva decat ce ati scris voi aici. Cocalar e o rasa de rromi cum sunt si spoitorii, ursarii, tiganii de vatra etc. Dar vorba asta ca, cocalar inseamna incult, nespalat, prost, manelist etc. a pornit tot pe internet in commentarii pe youtube etc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma muilor tata m-a invatat sa nu folosesc cuvinte care nu stiu ce inseamna si voi ar trebui sai urmati sfatul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma muilor nu mai folositi covinte a caror inteles nu il stiti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt dinaceia care poarta lanturi de jmecheri si ascul non-stop manelewinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inseamna frumos sau cool. Unii spun cocalari altor oameni deoarece aceeia sunt frumosi si iei nu vor sa recunoasca spunand ca is cocalari deoarece ceilalti nu inteleg sensul cuvantului. Ai priceput mai?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aici am gasit cea mai buna explicatie a cocalarului: http://lacucmuc.blogspot.com/......-none.html

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe de parte cea mai buna descriere a cocalarului: http://lacucmuc.blogspot.com/2010/11/semnificatia-cocalarului.html

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cititi dicionaulwinking ca sa nu va mai certati! =>>cocalar, cocalari s. m. 1. țigan bișnițar. 2. șmecheraș de cartier. 3. (peior. – între rromi) țigan de cea mai joasă speță.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am ras de am facut pe mine la ce comm am gasit aicirolling on the floor))))))laughing))))))))))aqualuna belea linkullaughing))))))))

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inseamna a fi dependent de manele ca copii d la sloozia clasela 1-8 jud bacau

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce inseamna cocalar

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Interesant link-ul aqalunei!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lol cocalar inseamna prost, manelist, tzigan, nespalat, laudaros, etc etc...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da asa cred eu si asa am auzit si vazud ca daca intrebi un copil care spune acest cuvant el nu va stie ce inseamna

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A citit cineva ce a scris anonim.Cocalar in simple cuvinte inseamna rom, rrom de cea mai joasa speta adica cel mai sarac restul posturilor sunt raspunsuri din clasa sociala messenger ca si cei pe care ei ii numesc cocalari fara sa stie ce inseamna intr-adevar.

| alexa18 a răspuns:

''Cocalar'' inseamna ''golan''. Cei care se dau smecheri dar de fapt nu sunt, cei care jignesc si la altii le e frica de ei si cei care se bat, injura si rad de altii, cei care asculta manele. Sper ca ti-am fost de folos.
La revedere!

Răspuns utilizator avertizat
| Puppy_4301 a răspuns:

Eu am gasit cea mai buna explicatie a cocalarului/pitzipoancei aici: http://tzteam.com/2011/07/14/semnificatia-cocalarului/