| alexandra14 a întrebat:

Ce inseamna cuvantul EPIC? am cautat in dictionare de pe net dar imi iese acelasi cuvana.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ÉPIC, -Ă, epici, -ce, adj., s. f. 1. Adj. Care exprimă, în formă de narațiune, idei, sentimente, acțiuni etc. ale eroilor unei întâmplări reale sau imaginare. ♢ Gen epic = unul dintre principalele genuri literare, care cuprinde diverse specii de narațiuni în versuri și în proză, dezvăluind cu o relativă obiectivitate portretul fizic și moral al personajelor, faptele lor, relațiile lor cu mediul înconjurător. ♦ Fig. Demn de o epopee; de proporții vaste; grandios. 2. S. f. Totalitatea operelor literare aparținând genului epic. – Din fr. épique, lat. epicus.
Sursa: DEX '98 | Adăugată de viomih | Greșeală de tipar | Permalink

ÉPIC adj. (LIT.) narativ. (Lucrare de factură ~.)
Sursa: Sinonime | Adăugată de siveco | Greșeală de tipar | Permalink

épic adj. m., pl. épici; f. sg. épică, pl. épice
Sursa: Ortografic | Adăugată de siveco | Greșeală de tipar | Permalink

ÉPIC ~că (~ci, ~ce) 1) Care exprimă în versuri fapte eroice. Poem ~. ♢ Gen ~ gen literar care include creațiile cu caracter narativ în proză sau în versuri. 2) Care are proporții vaste, meritând a fi reflectate într-o epopee. Evenimente ~ce. /

6 răspunsuri:
| hd04wbw a răspuns:

ÉPIC, -Ă, epici, -ce, adj., s. f. 1. Adj. Care exprimă, în formă de narațiune, idei, sentimente, acțiuni etc. ale eroilor unei întâmplări reale sau imaginare. ♢ Gen epic = unul dintre principalele genuri literare, care cuprinde diverse specii de narațiuni în versuri și în proză, dezvăluind cu o relativă obiectivitate portretul fizic și moral al personajelor, faptele lor, relațiile lor cu mediul înconjurător. ♦ Fig. Demn de o epopee; de proporții vaste; grandios. 2. S. f. Totalitatea operelor literare aparținând genului epic. – Din fr. épique, lat. epicus.

| Heys a răspuns:

...voi sunteti distrusi ma el se referea la epic nu ce inv voi la scoala adijectivul.Nici eu nu stiu ce inseamna dar nu inseamna sigur ce au zis ei/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar uneori am vaut la coment pe YOUTUBE cuv epic. ce inseamna in sensu ala?

| Anonimatttt a răspuns:

ÉPIC, -Ă, epici, -ce, adj., s. f. 1. Adj. Care exprimă, în formă de narațiune, idei, sentimente, acțiuni etc. ale eroilor unei întâmplări reale sau imaginare. ♢ Gen epic = unul dintre principalele genuri literare, care cuprinde diverse specii de narațiuni în versuri și în proză, dezvăluind cu o relativă obiectivitate portretul fizic și moral al personajelor, faptele lor, relațiile lor cu mediul înconjurător. ♦ Fig. Demn de o epopee; de proporții vaste; grandios. 2. S. f. Totalitatea operelor literare aparținând genului epic. – Din fr. épique, lat. epicus.

| benflorin a răspuns:

Epic Fail
Este un cuvant care depinde de un altul!
- Cand ceva para sa fie total grasit (ca de exemplu: http://www.youtube.com/watch?v=xDbbXUWOjRg&feature=player_embedded#! )
cea mai mare forma de a gresii stiuta de om. Sa ajungi la aceasta forma de Fail inseamna un singur lucru: trebuie sa iti anulezi existenta sau lumea se va sfirsii de la sine de la acea greseala.
Inca un ex:
Epic: ceva minunat, spectaculos, mare, monumental/uimitor din natura;

Fail: O incapacitatea de a finaliza o lucrare obiectivă, sarcina, fie atribuita sau voluntar.

Epic Fail: O greşeală de proporţii monumentale!