| Pisicanazdravana a întrebat:

Ce este un Anibalector? Am intrebat peste tot, am cautat chiar si in dictionare si nu gasesc! Stie cineva un raspuns complet?

Răspuns Câştigător
| Mikaela a răspuns:

Anibalector. Numele este cât se poate de explicit şi reprezintă fără mari ocolişuri devoratorul de literatură, de cărţi, animalul hămesit după orice este tipărit, cel care consumă cărţi de plăcere şi oameni doar pentru că îi este foame. „Anibal Lector e un anibal îngrozidor care are drept brincibală galitate viciul giditului... Gideşte mult, numai viciul giditului a debăşit abeditul lui Anibal Lector" (p. 25), spune o hartă scrijelită pe o piele de om. Acest Animal Lector sau doar Anibalector, cel ce stă într-o peşteră aflată pe o insulă din „Barea Uidării" (a se citi Marea Uitării), este un cititor avid, model chiar, dar nu în sensul pe care îl dă Umberto Eco. Cititor model pentru că reprezintă, într-un fel, un ideal al omului, cel care se întoarce spre carte pentru a nu o mai lăsa, cel care vrea mereu să citească, să citească şi chiar să recitească operele deja parcurse.
Sper ca te-am ajutat!happy

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate Hannibal Lecter, numele din filmul The Silence of the lambs(Tacerea mieilor) a unui criminal in serie, jucat de actorul Anthony Hopkins. Este un film foarte bun, thriller psihologic cu mici accente horror, daca nu l-ai vazut ti-l recomand. Numai bine!

| Pisicanazdravana explică:

Mersi muult! Am cautat peste tot si n-am gasit si nici in dictionar nu spune!batting eyelashesbatting eyelashesbatting eyelashes

| Pisicanazdravana explică:

Anibalectorul se spune ca e un monstru, dar mie imi trebuie o definitie!happy

| madymeow a răspuns (pentru Pisicanazdravana):

Pai, in functie de ce ti-a zis mikaela scrie tu definitia! Zau, chiar vrei mura-n gura!

| madymeow a răspuns:

Nu e nici un film. Voi nu ati citit cartea? Bravo Mikaela!

| Kathline a răspuns:

Acesta este un personaj din cartea ''Cititorul din pestera'' de Rui Zink. El iubea foarte mult sa citeasca si l-a invatat multe lucruri importante pe tinarul din aceasta carte...
Sper ca ti-am fost de ajutor.