| Skylerx a întrebat:

Ce inseamna cuvantul "depresie"? Nu vreau raspunsuri din DEX pentru ca de acolo n-am inteles. Este din tema pentru maine, dar nu imi cere sinonimul de la cuvantul asta ci vreau eu sa-l folosesc intr-o fraza si nu stiu ce inseamna. Fundita`. big grinhappy

Răspuns Câştigător
| Lamaitzza a răspuns:

Buna! Eu stiu ca depresia este atunci cand un om se inchide in el, sufera,iar apoi nu mai poate sa se controleze, plange intruna, sta inchis in el.depide si de persoana.Eu stiu pentru ca a patit`o o prietena de-a mea. A suferit foarte mult,s`a inchis in ea iar astea au fost simptomele ei --> Plans, tremurat, nu mai socializa.se gandea numai la problema ei si a avut nevoie de un psiholog. Sper ca te-am ajutat happy Multa sanatate!

1 răspuns:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Depresia este o boala care se manifesta foarte diferit, in functie de personalitatea celui care o are. Este o stare de apatie, de indiferenta fata de absolut orice fel de stimuli externi, indusa de stress sau de acumularea unor probleme ce par de nerezolvat.
Persoana depresiva are reactii neasteptate si neconforme cu normele in situatii aparent banale. Depresivul nu are chef de nimic, nimic nu-l intereseaza, plange uneori, fara motiv aparent, este detasat de tot ce-l inconjoara.