| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna "efectul fluture"?

4 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Butterfly effect - conceptul conform caruia o actiune intr-un loc de pe glob are capacitatea de a crea o reactie chiar si la mare departare in partea opusa a pamantului. Vine de la exemplul conform caruia bataia aripilor unui fluture poate crea o furtuna in cealalta parte a lumii.

"In chaos theory, the butterfly effect is the sensitive dependency on initial conditions in which a small change at one place in a deterministic nonlinear system can result in large differences in a later state. The name of the effect, coined by Edward Lorenz, is derived from the theoretical example of a hurricane's formation being contingent on whether or not a distant butterfly had flapped its wings several weeks earlier."

http://en.wikipedia.org/wiki/Butterfly_effect

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

R4