| T2S a întrebat:

Cum explicati conceptul "Efectul fluture" (butterfly effect)?

4 răspunsuri:
| larousee a răspuns:

Teoria Haosului spune că mişcarea aripilor unui fluture într-o parte a lumii poate provoca un taifun în alt punct al planetei. Adus la cazul omului, "efectul fluture" înseamnă că schimbarea unui mic episod din viaţă ne poate schimba cursul întregii existenţe.

Cine nu a visat vreodată să se întoarcă în timp spre a-şi corecta opţiunile greşite şi episoadele ratate
De câte ori nu ne-am întrebat:"Ce s-ar fi întâmplat dacă?". În psihologie acest tip de raţionament se numeşte gândire contrafactuală. Este evident că a-ţi parcurge propria existenţă în sens invers comportă riscuri enorme, întrucât datorită "efectului zborului de fluture" din titlu, orice modificare a trecutului se repercutează în mod fatal asupra viitorului.

| ioana1704 a răspuns:

Adica daca un cutremur are loc Asia, dupa cateva ore se va simti de pilda in America. Sau criza, a inceput in America si se simpe acum peste tot

| Qxigen a răspuns:

Orice fapta e legata de alta faptul. E si un film. Efectul fluture se refera la urmatorul lucru:
-tu ai facut o actiune. Actiune ta duce la alte actiuni care duc la alte actiuni si tot asa.Atunci cand schimbi prima actiuni actiunile care au rezultat din actiunea respectiva se distrug si rezulta alte actiuni. Pe scurt orice actiune duce la o consecinta

| BluePrint a răspuns:

E un fel de bulgare de zapada care se rostogoleste. Un fapt mic duce la un rezultat amplificat. Adica tu eviti sa calci pe o gaza(fluture), ala e mancat de o broasca, broasca care de fericire se apuca de topait si o vede o barza, un vanator vede barza si o impusca.Si vanatorul e prins pentru braconaj, ca nu e voie de tras in berze. Bine, exemplul e cam ciudat, da poate te ajuta sa iti faci o idee.