| Mirela67 a întrebat:

Ce înseamnă "ești cireașa de pe tort"?
E ceva compliment, sau?

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cel mai probabil a fost un compliment.
Tortul este complet si fara o cireasa deasupra, dar adesea cireasa este detaliul care il face sa fie extraordinar, deosebit, desăvârșit.
Totusi, expresia poate fi folosita si peiorativ, cireașa fiind in acest sens detaliul lipsit de utilitate, nesemnificativ, ea nefacand parte din tort ci fiind pusa doar de ornament. Daca iti spune "evenimentul a fost de toată jena, iar tu ai fost cireasa de pe tort", clar nu e de bine.

| Mirela67 explică (pentru regis):

Daca,de exemplu, vin intr-un grup si cineva de acolo spune"ooo.a venit cireașa de pe tort" se considera un fel de compliment?

| regis a răspuns (pentru Mirela67):

Cel mai probabil intentia e de a complimenta, chiar daca e un pic fortata expresia.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Adica esti o persoana specială deosebită asta daca ti a zis o cineva care te iubeste, alt sens al cuvîntului mai poate fi tradus prin inutil daca ti o zice cineva care vrea sa scape de tine. Numai tu stii in ce context ti s au spus aceste cuvinte si cine este cel/cea care ti le-a zis.

| Catrice a răspuns:

Depinde de context, poate e un compliment, poate nu...

| oglindasultanului a răspuns:

Inseamna ca esti importanta pentru ei.

| xerxes1 a răspuns:

Dupa o zi in care s-au intamplat numai nenorociri, apari tu si esti cireasa de pe tort.

| wildthing a răspuns:

Inseamna ca esti cea a carei prezenta imbunatateste semnificativ sau chiar decisiv o situatie data.

| caraser a răspuns:

E o replica de pe net