| Pichakchiu a întrebat:

Ce înseamnă expresia : ( când întrebă cineva de o femeie sau de oricine altceva ) : haideți, doamna( adică cea care întreabă despre femeie), nu știți dvs cine e asta! La asta vii cu nr 41 și pleci cu 38.
Ce inseamna expresia asta? Ca vii cu 41 și pleci cu 38.

5 răspunsuri:
| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Sunt sigur ca am auzit cuvântul l-am mai auzit undeva cu haideți Doamnă sigur undeva l-am mai auzit la cineva când îl pronunța sau spunea la cineva ceva mi-a rămas tipărit în minte cu cuvântul asta undeva sigur l-am mai auzit la cineva da nu-mi pot da seama la cine... Pot presupune doar ca este legat ceva de grăbit adică haideți Doamnă cât mai stați ceva ceva îmi aduc aminte ceva de genul am auzit și îmi aduc aminte legat de cuvântul acesta da nu mai țin minte clar unde și când și la cineva l-am azuit am mai exactă...

Legat de numărul 41 și 38 nu știu nu am auzit nimic legat de ele nici un gluma sau ceva nimic.

| pufulescu0o a răspuns:

S-ar putea sa vrea sa spuna ca este genul de persoana care te pacaleste usor, care se pricepe la pacalit oameni. Deci in traducere vii ca sa cumperi pantofi numarul 41 si ea iti vinde si te convinge ca sunt buni pantofii cu 3 numere mai mici, deci 38.
Asta e parerea mea, oricum si mie mi se pare o expresie veche, foarte rara!

| Pichakchiu explică (pentru pufulescu0o):

Mulțumesc frumos! Are legătură...

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns (pentru Pichakchiu):

Mulțumesc frumos și eu happy