| ioanacoruga4567 a întrebat:

Ce înseamnă expresia "doi plus doi fac patru"? Am auzit-o de multe ori, neavând legătură cu matematica.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pe nevrotici îi enervează foarte tare siguranța pe care o oferă acest adevăr care nu poate fi contestat. Așa spune zicala.

| Mosotti a răspuns:

Adica ca e situatia f clara si nu merge cu vrajeli si intorsaturi, unu si cu unu egal doi, deci ceva f sigur si clar, cam asa vine, nu neaparat doi cu doi.

| CostinAlamariu a răspuns:

Expresia asta face referire la adevarul obiectiv pe care foarte multi oameni îl neagă.
Din pacate multi oameni au impresia ca traim intr-o lume de basm in care totul e relativ si nu exista adevar obiectiv, iar acest 2+2=4 e o reamintire ca de fapt adevarul exista.
2+2 descris in mod normal nu poate fi relativ, nu poate fi in acelasi timp si 4 si 5.