| bleakk a întrebat:

Ce inseamna in zilele noastre sa te duci "ginere in casa"? Este o rusine? Cunosc cazuri cand barbatul din cauza saraciei a trebuit sa se duca el, este rusine?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia-o logic! Ce stii tu despre societatea materialista de astazi? Mai ales despre majoritatea femeilor despre care se spune ca-s materialiste si ca nu se vor marita cu un barbat sarac?
Sau ce se spune despre un barbat care cica trebuie sa fie mai realizat profesional decat femeia? Sau ca trebuie sa faca mai multi bani si tot asa?

Nu pari barbat ca lumea sau viitor cap de familie daca iei o nevasta mai instarita decat tine. Asa e vorba in popor, mai ales la oamenii din mediul rural. Barbatul e mereu cel cu treburile alea mari(casa, masina, etc.). Femeia doar cu ingrijirea lor. Cresterea copiilor si altele.

Rusine nu trebuie sa fie. Dar in pricipiu va fi.

4 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Nu, de ce sa fie o rusine? E mai mult rusine pentru cei cu asemenea mentalitati.

| Wøodenpints a răspuns:

Dacă ești sărac nu ne însori. Îți rezolvi naibii probemele financiare după care te gândești să treci la următoarea etapă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De-aia si sunt de fapt materialiste unele fete/femei. Fiindca asa sunt educate. Sunt educate prost chiar si de catre parinti, rude, neamuri, etc. Nu e neaparat numai vina lor. Barbatul trebuie sa faca pe aia, pe ailalta, iar ele sa nu mai faca nimic, ci sa li se ofere totul de-a gata. Traim intr-o societate defecta si mediocra.

| Diurpaneus a răspuns:

Nu e o rusine sa fii ginere in casa. Problema e daca ulterior ginerele se impaca cu socrii. Daca e respect si comunicare nu e rau. Acu si gura satului se pote inchide din motivele aratete anterior