| Altair22 a întrebat:

Ce inseamna mai exact sa vezi viata in ALB si NEGRU? ( nu vorbesc de curentu' emo sau chestiuni asemanatoare ) E cumva sinonim cu "a fi pragmatic(a)"?

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Nu, e sinonim cu fixist, rigid, lipsit de creativitate. Inseamna ca vezi lucrurile trasate clar, dupa opinia ta: ce e bine, ce e rau si aplici chestiile astea indiferent de situatie, fara sa accepti ca uneori exista circumstante. Sau iubesti ori urasti, niciodata nu vezi cai de mijloc, traiesti dupa extreme.

2 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Apreciezi realitatea numai in functie de utilitatea practica a acesteia.

| juniper a răspuns:

Inseamna sa fi pesimist, mereu te gandesti la probleme, la ceva rau, crezi ca totul e vina ta, dar nu are legatura cu curentul emo.