| pancake_4521 a întrebat:

Ce inseamna "moral"? moral care e sinonim cu etic, nu ma refer la "a ridica moralul cuiva". deci am cautat in toate dexurile si ori nu explica ei bine, ori nu inteleg eu nimic.multumesc

Răspuns Câştigător
| Myssteriusthanlife a răspuns:

Buna pai moralul inseamna

este un fapt de constiinta ca imensa majoritate a oamenilor asociaza ideile de morala si moralitate cu anumite norme de buna purtare a individului in societate. La prima vedere, totul pare pe cat se poate de simplu. La o reflectie mai atenta, menita sa clarifice in ce anume consta specificul normelor morale in comparatie cu alte tipuri de reglementari normative constatam ca, judecand de pe pozitia simtului comun, ne ratacim lesne in tot felul de confuzii si de contradictii.
Asta o puteai gasi si u pe net

sper ca ti-am fost de ajutor funda pls?

3 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Da, moral este sinonim cu etic în societăţile seculare (cum se vrea a fi societatea românească şi cum este de mult societatea norvegiană, suedeză, daneză, franceză sau engleză).
În statele bananiere religioase, moralitatea e subiect de dispută, cum e şi la noi de altfel.
Darian, ţi-am dat stupid nu pentru că nu aş fi de acord cu răspunsul tău ci pentru că ai cerut fundă!

| ɐɹıʌןǝ a răspuns:

Stare afectivă, dispoziție sufletească temporară care privește puterea, dorința, fermitatea de a suporta pericolele, oboseala, dificultățile.

| Leon a răspuns:

Bv darian. mai pe scurt (si cuprinzator) ceva ce tine de valorile umane.