| LED21 a întrebat:

Ce inseamna " o sa apuci x de ani ca popa cu reducere "?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

E o negație pseudo artistică (n-o să apuci x ani, adică crăpi!)

1 răspuns:
| Simpatic a răspuns:

Genul asta de expresie in contextul asta eu nu am auzit-o, nici nu stiu daca exista asa! cred ca e ceva gen cum fac toti cultii de pe retelele de socializare si denatureaza expresiile si proverbele vechi...

expresia din popor " atati ani ca popa" se spune intr-un context de genul "vei face zece ani de puscarie ca popa" -are inteles de certitudine de cele mai multe ori!

"vei lua 3000 de euro ca popa, pe acea masina" -vei lua sigur minim 3000 euro

cam astea sunt intelesurile pe care le cunosc!

asta cu popa si reducere nu am auzit-o, este scoasa din uzantele vorbirii happy