| LePotato a întrebat:

Ce inseamna pentru tine a iubi cu adevarat?

30 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Este foarte obositor să dai o explicație la așa ceva. Cel mai ușor e să simți și fiecare simte în felul lui.

| Doub a răspuns:

A mă dărui în totalitate persoanei iubite.

| RainmakerX a răspuns:

A ajunge sa tii la acea persoana chiar mai mult decat la tine insuti?

| AirănMeidăn a răspuns:

in nici un caz ce au zis majoritatea de aici, "sa te daruiesti cu totul persoanei respective in totalitate"
aia e un fel de dependenta, nu iubire adevarata. pentru ca majoritatea relatiilor care incep asa, in forta, cu "o vai te iubesc as face orice pentru tine" sfarsesc foarte repede.
pentru mine inseamna mai degraba incredere, intelegere, prietenie in primul si primul rand, sinceritate, chestiile astea care ti le spune orice cuplu batran cand ii intrebi cum au reusit sa reziste

totusi, daca cei doi nu sunt in primul rand prieteni si nu altceva, nu cred ca relatia are cum sa reziste, de aia am zis ca, consider ca aia asta e cel mai important

| syd2 a răspuns:

Practit nimic, teoretic foarte mult.

| Duucu a răspuns:

Sa lasi de fiecare data de la tine.

| Croampa a răspuns:

Pentru mine nu inseamna nimic, nu cred in dragoste si in "prostii" de genu'.

Da' ce s-o intamplat cu tine de intrebi asa ceva? Ai gasit viitoarea Doamna Mad? smug

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A trece si prin foc pentru acea persoana.
Dar, dragostea aia nebuna si frumoasa e un mit.

| LePotato explică (pentru anonim_4396):

Eu zic ca nu e un mit, ci e foarte rara...happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru LePotato):

Sau asa... thinking

| LePotato explică (pentru anonim_4396):

Eu zic ca asa e...da' ma rog, fiecare cu opinia lui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LePotato):

Nu zic ca nu exista. Cum ai spus si tu, e foarte rara. Dar in majoritatea cazurilor, se pune problema banilor si se duce toata dragostea.

| LePotato explică (pentru anonim_4396):

Inseamna ca aia n-a fost dragoste niciodata, ci doar interes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prostii citite in basme. cred ca iubirea adevarata vine doar din partea unei mame, oricat de retadat sau nenorocit e un copil mama lui nu va renunta vreodata la el.

| LePotato explică (pentru anonim_4396):

Oklaughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru LePotato):

Ce ti se pare amuzant ca nu inteleg?

| LePotato explică (pentru anonim_4396):

Ca esti foarte sigur de ce ai spus mai sus.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LePotato):

Chiar sunt. "iubirile" din ziua de azi abia tin, in viitor daca vom auzi de o relatie de 5 ani ne vom mira cum ne miram acum cand auzim de la bunici nostri ca au fost 5 decenii impreuna. cat despre partea a 2, cate mame nu isi iubesc copii chiar daca astia sunt niste nesimtiti prosti crescuti. de fapt bine crescuti dar prefera sa fie nesimtiti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru mine a iubi cu adevarat inseamna a pune necesitatile persoanei iubite mai presus de ale tale. A avea o afectiune profunda fata de ea si a o manifesta prin fapte si cuvinte chiar si atunci cand acest lucru presupune sacrificii. Inseamna a manifesta empatie, adica a te pune in locul acelei persoane pentru a o intelege si a o sprijini cat mai bine. Iubirea adevarata presupune sa accepti acea persoana cu, calitatile dar si cu defectele ei.

| doreal a răspuns:

Cauta in carti de dragoste laughing. Acolo gasesti dragoste adevarata 100%.

| ubox7007 a răspuns:

A nu sumti nevoia de altcineva. Si lipsa acelei persoane, a ma simti complet.

| FeliciaCorinaA a răspuns:

A iubi cu adevarat inseamna a iubi pe cineva cu adevarat sau a te indragosti intr-adevar de cineva sau a avea sentimente sincere pentru cineva. laughing
Eu a avut un singur prieten si il am si acum si mi-am dat seama ca dragostea asta e al naibii de ciudata si complicata si cand se face si cand se simte pentru ca ajungi sa fii dispus sa te dedici in totalitate unei persoane si nu intelegi ce dracu te impinge sa faci asta. Si iti faci planuri, si te sperii al naibii de mult, chiar ajungi sa nu il mai suporti deloc pe partener in unele zile da langa el e singurul loc unde ai vrea sa te intorci intotdeauna. Si respecti mult, dar mult rau persoana de langa tine chiar daca te comporti ca un prost cu ceilalti. Ar fi fost bine daca iubirea s-ar dovedi doar un mit dar e reala si ne conduce in a face decizii care, de cele mai multe ori, ne aduc fericire. Iubirea pentru mine e fericire obtinuta si daruita fara niciun motiv ci doar datorita unei forte de atractie care iti da posibilitatea sa faci chestia asta.

| BlackArt333 a răspuns:

A pierde timpul cu un papucel/papucica, prefacandu-te ca te simti bine, apoi, cand crezi ca relatia nu se va termina niciodata te arunca din elicopter intr-un vulcat!straight face

| AlissBrie a răspuns:

A nu-ti mai pasa ce se intampla in jur.

| ioanacristina666 a răspuns:

A iubi cu adevarat inseamna sa ai incredere in partener,sa iti pese,sa nu intervin gelozia, supravegherea, sa va rezolvati conflictele vorbind, sa existe iubirea si daca sunteti la distanta, sa va sprijiniti reciproc

| Silicart2001 a răspuns:

A iubi cu adevarat inseamna a iubi acea persoana indiferent cum este urata, frumoasa, bogata, saraca etc.