| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna pentru tine un om "open minded"?

11 răspunsuri:
| StewartCassie a răspuns:

Buna.
Ai pus o intrebare putin ''ciudata'', dar tot vreau sa iti raspund.
Pentru mine inseamna un om cu mintea deschisa, care nu judeca pe nimeni si ii place sa incerce lucruri noi.
Pentru tine ce inseamna? Pupici kiss

| Inferno a răspuns:

Un om care refuza sa fie indoctrinat.

| MaliciousDeath a răspuns:

Un om care nu e ignorant.

| FeliciaCorinaA a răspuns:

O persoana care iti zambeste atunci cand te vede, fara sa te judece dupa aparente, care iti aduce argumente logice asupra unei idei fara sa ii pese ca ea este cu 10, 20, 30 de ani mai mare atunci cand porti o discutie cu ea, care ii considera pe toti egali, o persoana deschisa catre noi perspective si o persoana capabila sa construiasca ceva stabil pe un loc caruia nimanui nu i-a dat atentie inainte. Fata de H00LiGaN, eu nu cred ca sunt pe cale de disparitie deoarece am intalnit, in adolescenta mea abia terminata, multe astfel de persoane, si, la naiba, am crescut in Focsani, un oras pe care il inconjurai in 20 de minute cu masina.
Pentru mine o persoana "open minded" este acea persoana care, fara sa se gandeasca prea mult, face si lucrurile care ii plac si nu numai pe cele care sunt necesare, persoanele care suntem noi acum, in forma noastra cea mai buna, fara prostioarele pe care le spunem si le facem uneori, fara ironiile ilogice uneori, cele care se implica in diferite proiecte cu scopul de a schimba ceva, cei care ii dau o sansa tarii pe care multi au abandonat-o si a lumii pe care toti o considera mai rea doar pentru ca nu mai crede in Dumnezeu, cei care inteleg faptul ca trebuie sa priveasca peste tot, nu doar in locurile frumoase care au aceasta imagine din pricina multelor prejudecati ale celor care au trait inaintea noastra, care stiu sa vada adevarul intr-un discurs plin de minciuni spuse frumos, pe placul tuturor, sa acorde sanse, sa se adapteze mentalitatii fiecaruia si sa o inteleaga.

| ElDictator a răspuns:

Inferno a fost oarecum aparoape de raspunsul corect. A dat un raspuns foarte incomplet, dar n-a fost total gresit.
Un om ''open minded'' este persoana care alege sa judece singura, si nu ia de bun tot ce aude. Este persoana care trece prin filtrul propriu fiecare actiune, si nu face ceva doar pentru ca X sau Y crede ca este cool. Este persoana care nu poate fi indoctrinata, care nu accepta mot a mot conceptiile societatii despre viata si care vede dincolo de perdeaua de fum impusa de catre aceasta. Este persoana care isi intelege in primul rand propria mentalitate, si apoi o intelege si pe a celor din jur. Cineva care nu reuseste sa intelega si punctul de vedere al celuilalt este limitat din start. On om ''open minded'' este acela care gandeste altfel decat majoritatea, pentru ca a reusit sa-si dea seama de niste aspecte majore, dar despre care nimeni nu vorbeste. O persoana care prin forte proprii a reusit sa sparga zidul mediocritatii. Si, nu in ultimul rand, o persoana care cunoaste adevaratele valori.

| anonim_4396 explică (pentru ElDictator):

Da, i-am inteles raspunsul, dar mai sunt acei oameni care accepta orice dar, nu inteleg absolut toate lucrurile alea. Pentru mine nu inseamna numai sa accepte orice lucru care este iesit din comun (iesit din comun numai in ochii sobolanilor mediocri), ci si sa-l inteleaga.
Un exemplu bun: am vazut si pe aici ca multi zic ca homosexualitatea este o boala si de asta ii accepta pana la urma, sau ca e vina societatii. Ei nu incearca sa inteleaga ca asa s-au nascut ei, intelegi? Merg pe niste idei fixe care n-au nici-o logica pana la urma.

| ElDictator a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici e vorba de mentalitate. Cum am spus, o persoana trebuie sa se inteleaga complet pe ea mai intai, ca mai apoi sa reuseasca sa-i inteleaga si pe ceilalti. E ca geometria in spatiu, n-ai nicio sansa sa vezi paralele si unghiuri intre plane daca tu nu stii ce-i aia ungi simplu.

| anonim_4396 explică (pentru ElDictator):

Dap tongue asta e, un om cu o mentalitate buna si din afirmatiile lui vedem cat de bine gandeste, "outside the box"hee hee hai ca mai vorbim diseara, iar trebuie sa plec. kiss

| ElDictator a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai grija de tinetonguekiss

| marvellover a răspuns:

Nu stiu exact cum sa explic. inseamna un om care accepta idei noi, argumente noi. un om care are o minte deschisa si nu e genul care pretinde ca doar el are dreptate.

| H00LiGaN a răspuns:

O persoana pe cale de disparitie in Romania laughing