| chiftelutacrocanta a întrebat:

Ce inseamna pentru tine valoare? Valoarea tine cumva de raritatea unui lucru, sau valoarea tine cumva de rezistenta unui lucru sau de frumusetea unui lucru sau de altceva? Daca de maine de exemplu aurul s-ar gasi la tot coltul, ar mai fi aurul o valoare?

4 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Pentru mine, valoarea inseamna orice lucru care ma face fericit si pe care il pretuiesc, cum ar fi familia, amintirile frumoase, etc.
P.S. Nu imi place chiar asa de mult aurul, imi place mai mult diamantul.

| Florentina9210 a răspuns:

De raritate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te referi la valoarea unui lucru, da, raritatea lucrului are valoare mai mare.De ce? Pentru ca este rar. Cine are acel lucru rar, ii poate pune o valoare mare pentru ca este dorit si...e valoros din cauza raritatii.Da, cred ca daca aurul se va gasi maine pe toate drumurile ii va scadea valoarea considerabil.Dar dcaa te gandesti la valoarea unui om, nu aurul sau starea materiala il face valoros ci felul lui unic de a fi bun, intelegator si saritor etc etc.

| CristianGrigor1986 a răspuns:

Valoarea poate fi vazuta din doua pct de vedere:

Valoarea prin contrast - cat valoreaza ce am eu pentru altii? Aici intra absolut toate caracteristicile unui obiect de la cine l-a creat pana la greutate, miros, gust, etc.

Valoarea pe care o dau eu unui obiect - In Dragon Age Inquisition exista un cufar care are valoarea fixa de 20000 gold. Nu stii ce e in el, cat de greu e - absolut nimic. Stii doar ca atat te costa ca sa-l achizitionezi. Daca il cummperi sau nu, depinde de jucator. Poa sa fie orice de la o jucarie care costa 5 gold pana la un god item. Ideea e urmatoarea: in ultima faza, un obiect are valoarea pe care i-o dai tu. Unul isi face plinul la masina, altul baga doar 10L. Benzina e aceeasi si pentru unul si pntru celalalt. Pentru unul e mai importanta benzina, pentru celalt altceva conteaza mai mult. Depinde de tine ce valoare pui unui obiect, idei sau persoane.