| CristiB93 a întrebat:

Ce inseamna sa ai caracter slab? descrieti persoana care are caracter slab, cum este, cum se comporta?

4 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Dai vina pe altii pentru orice. Crezi ca viata ti se intampla si ai o atitudine fatalista ca si cum tu nu poti schimba nimic si asa esti destinat sa ai o viata de nimic. Nu iti asumi responsabilitatea pentru faptele tale. Nu esti capabil sa iei o decizie de unul singur si cauti mereu o portita de a scapa. Nu lupti pentru lucrurile in care crezi si traiesti viata altcuiva.

| znstr a răspuns:

Persoanele care au un caracter slab dupa parerea mea sunt usor influentabile de cei din jur, sunt "dependenti" de altii,asteapta sa vina cineva cu ei daca trebuie sa mearga intr-un loc,sau asteapta acordul altei persoane pentru a face un anumit lucru. O persoana cu un caracter slab deseori merge dupa sfaturile unor persoane chiar daca ei in minte au o alta parere, lasa de la ei chiar daca nu e cazul, nu au taria de a-si impune punctul de vedere in fata unei persoane sau unui grup mai mare, nu actioneaza atunci cand cineva il "ataca" (fie asta si cu vorbe,nu cu pumni si altele). Pe scurt, persoana cu un caracter slab e influentabila, usor de manipulat, modesta, tacuta....iti dai seama usor daca persoana are un astfel de caracter. Pa pa!

| LolaLollita a răspuns:

O persoana cu un caracter slab e usor de influentat, incapabila sa ia decizii pe cont propriu, mereu depinde de cei din jur. Este usor de manipulat, nu sunt in stare sa-si spuna si sa-si sustina punctul de vedere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica nu are ambitie, motivare etc.