| vasilicaandreea a întrebat:

Ce inseamna sector tertiar?

2 răspunsuri:
| blitzenn21 a răspuns:

Definirea sectorului tertiar cuprinde 2 abordari:
ansamblul unitatilor economice care au ca activitate principala prestarea de servicii : hotel, restaurant, agentie de turism, transport pe cablu, etc. Aceasta acceptiune corespunde notiunii statistice de ramura (definitia turismului este aceeasi cu diferenta ca se specifica ca serviciile sunt turistice).

are o interpretare mai larga : "ansamblul de meserii de natura serviciilor exercitate fie in intreprinderile specializate (de servicii) fie in intreprinderile industriale / agricole.

| valentinp02 a răspuns:

Nu stiu.