| Lămîița a întrebat:

Prietenul meu este în dosare penale la Judecătoria sector 6 Bucuresti. La calitate parte scrie că este "petent". Ce înseamnă petent?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In sens juridic petent este persoana care se adreseaza unei instante de judecata, in cazul prezentat judecatoriei, cu o anumita cerere.

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Reclamant, persoana care pretinde un drept --- vezi in dictionarul juridic:http://www.avocatura.com/d340-ce-inseamna-petent.html

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Înseamnă că prietenul tău a depus o ( anumită ) Cerere la acea judecătorie.

Toate cele bune.