| AndreaDanci a întrebat:

Ce intrebari tampite ati primit la interviuri de angajare?

8 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

" Ce experienta ai?" In conditiile in care abia iesisem de pe bancile scolii la vremea respectiva. Probabil intrebarea asta e vesnica desi stiu si ei ca nu ai...asta daca abia ai terminat o scoala, facultate.

| dullcat a răspuns:

,,De ce esti aici?'' Pentru ca vreau sa lucrez, ca sa nu mor de foame. laughing Glumesc, nu am raspuns asa, dar e o intrebare jalnica din punctul meu de vedere.Toata lumea stie de ce suntem acolo.
La fel sunt si intrebarile care fac referire la loialitatea ta fata de firma. E doar un job, nu suntem catei.

| Drimmero a răspuns (pentru dullcat):

"La fel sunt si intrebarile care fac referire la loialitatea ta fata de firma. E doar un job, nu suntem catei." Absolut corect, chiar imi e mila de oamenii care nu isi cunosc drepturile pe piata muncii si se lasa hartuiti, umiliti tratati ca ultimii sclavi de toti cretinii care se vad cu functii superioare acolo, la unii e si mai rau, inghit pentru ca depind de jobul ala si sunt lipiti de acel job.

| dullcat a răspuns (pentru Drimmero):

E adevarat ca multi suporta desi poate ar putea face ceva.Dar consecintele urmate dupa asta sigur sunt de nedorit pentru multi.

In acelasi timp, o parte considerabila din populatie nu are de ales, cum spui tu, trebuie sa aduca bani pe masa sa se poata sustine, mai ales daca au si familie. Iar in aceasta pozitie accepti orice...
Mai cred si ca daca nu ripostam angajatorii/patronii si-o vor lua si mai mult in cap.

| Drimmero a răspuns (pentru dullcat):

"Dar consecintele urmate dupa asta sigur sunt de nedorit pentru multi." Faza e ca multi patroni sunt atat de jegosi incat iti pun in contract si niste clauze d-astea de nu ai voie sa divulgi secretele firmei, practic in cazul unor nedreptati nu prea ai voie sa ii reclami pentru ca la randul lor te pot da in judecata pentru ca ai semnat asta, iti semnezi tacerea. Cazuri concrete, am cunostinte care au lucrat in anumite domenii si au fost tratati foarte nasol de catre angajatori si de catre angajati, angajatii care sunt apropiati de patroni formeaza un cerc vicios iar tu daca nu-i pupi in fund esti doar un intrus care va avea viata grea, practic e mai rau ca la scoala generala sa iei bully de la niste ratati, mai e o chestie, cati angajatori respecta fisa postului a unui angajat? ei din lene si comoditate sa angajeze pe altii care sa se ocupe de anumite atributii ii baga la inaintare tot pe cei care sunt deja angajati, ii muta de colo colo sa faca si altele care nu-s prevazute in contract, nu vorbesc din auzite, repet, vorbesc din cazuri concrete, eu unul i-am sfatuit sa-i tarasca prin controale si sa-i reclame pe unde pot, dar mai intai sa-si dea demisia, unii au facut asta, altii au depins o perioada de jobul ala si se duceau cu scarba acolo si veneau foarte tensionati, nervosi, nu e ok. Inclusiv li s-a spus unora ca sunt prea "tari in gura", au primit mustrari, penalitati in conditiile in care isi aparau drepturile si nu inghiteau dictatura de la munca si dadeau de pamant cu angajatii care pupau patronii in dos, eu unul am fost mandru de atitudinea lor, la fel as fi procedat si eu daca mi se faceau nedreptati, n-am permis niciodata nimanui sa ma ia de sclav si nu voi permite, mai ales unor neica nimeni, asa trebuie sa procedeze absolut toti, altii erau favorizati desi erau de 2 ori mai nemuncitori, asta e atitudinea corecta, daca nu iti convine ceva spui, daca taci se considera ca iti convine, traim intr-o tara libera si nu ne va pune nimeni pistolul la cap. Partea proasta e ca lucrurile sunt foarte politice, coruptia e in floare si daca dai banul se musamalizeaza cazurile si pana la urma o 'dai' pe pace si se rezolva cu o simpla demisie si toata lumea e fericita sau inca lucrezi acolo dar esti luat la ochi, cam asa functioneaza lucrurile in toxicitatea de pe piata muncii, din fericire nu e peste tot la fel. Cu privatul o mai dregi, mai dai si de institutii competente care isi fac treaba si le umfla c00rul dupa ce constata nereguli, dar saracii aia care lucreaza la stat daca au suflat o vorba ii cocoseaza sistemul la propriu, daca nu ai bani multi si pile esti victima sigura.

| Catrice a răspuns:

La fiecare ma întreabă "a cui esti? Nu imi pari cunoscut" :-|

| AdioTPU a răspuns:

Nici una pana acum.

| Yparisa a răspuns:

Nu cred ca au frecventat prea multi de pe TPU interviuri de angajare.