| anonim_4396 a întrebat:

Ce mai stiti despre "Fenomenul Philadelphia?"
Mit sau realitate, noutati despre experiment?

Răspuns Câştigător
| mircea a răspuns:

Da, multe surse credibile confirma realizarea acestui experiment. Problema a aparut in momentul in care o parte a echipajului, se pare "ca a ramas pe drumul de intorcere". Imediat dupa esecul experimentului, activitatea OZN a crescut brusc. De asemenea, exista opinii cum ca "Ei" ar fi printre noi si ca ar fi lansat un mesaj clar prin care ne-au sfatuit imperativ sa abandonam acest tip de experiment, pana cand vom evolua la nivelul la care sa nu mai producem catastrofe spatio-temporale. Daca se coroboreaza cu cazul Roswell, in urma caruia americanii au recuperat o nava spatiala de origine non-pamanteana, avem imaginea unei tentative esuate de copiere a unei tehnologii mult superioare, ca si cum ai incerca sa brodezi cu manusi de box. In prezent sunt multe voci discrete totusi, care vin sa confirme ca acest experiment a avut loc.

1 răspuns:
| Arthur a răspuns:

Din câte ştiu eu a fost realizat pe bune dar pentru public s-a spus că documentele legate de acest experiment au fost ulterior distruse în totalitate.
Pentru cei ce nu ştiu, este vorba despre un experiment al celebrului fizician Einstein ( 28 Octombrie 1943 ) care a făcut ca nava militară USS Eldridge să dispară pentru câteva minute. Cei care au fost prezenţi la experiment au povestit că pe apă rămăsese în momentul dispariţiei doar urma navei. Ulterior s-a aflat că asemenea unei fantome cei prezenţi în rada unui port din Anglia ( nu reţin exact portul dar este consemnat în multe lucrări ) au privit cu gura căscată cum din senin apare acea navă şi dispare la câteva minute la fel de misterios şi tăcut cum apăruse.
Serviciile secrete ca şi în cazul OZN-urilor au lucrat din greu pentru a crea impresia că experimentul fusese de fapt o glumă. Cei de pe navă au avut cel mai mult de suferit, câţiva au dispărut în timpul experimentului iar ceilalţi care au revenit au avut grave repercursiuni atât fizice cât şi psihice. Au dispărut pe rând în condiţii bizare, aceste dispariţii fiind puse în seama serviciilor secrete.
S-au făcut numeroase filme după acest experiment, s-au scris multe cărţi, înclin să cred că Einstein nu era pus pe glume mai ales că submarinele germane se plimbau prin faţa portului New York.
Cât despre noutăţi, dacă sunt, sigur sunt în sertarele celor de la CIA sau NATO.