| Mike66Danger a întrebat:

Imi dati si mie o fabula cu morala explicita, in afara de Cainele si Catelul?

Răspuns Câştigător
| Emmmmmm a răspuns:

Boul si Vitelul
Corbul si Vulpea
Lupul si Mielul
Soarecele si Pisica
***** mai vrei?****

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Lupul si mielul"
Morala : Pe acel care si-a pus in gand sa faca o fapta rea, nu-l pot opri nici cele mai sincere Indreptatiri.

| BubleBluexD a răspuns:

-Bivolul si cotofana de Grigore Alexandrescu
-Boul si Vitelul de Gr. Alexandrescu
-Lupul si cucul de Alecu Donici
-Corbul si Vulpea
Funditabatting eyelashes?

| DeeeutzaA a răspuns (pentru BubleBluexD):

Din cate stiu eu...Bivolul si cotofana nu este de Grigore Alexandrescu...ci de GEORGE TOPIRCEANU!

| pufuulets a răspuns:

CAINELE SI SCOICA

Un caine obisnuia sa manance oua. Intr-o zi, vazu pe malul raului o scoica si, crezand ca e un ou, o inghiti intreaga. In noaptea aceea, il apuca o durere cumplita de burta. Cand se mai linisti, isi spuse:
- Asa-mi trebuie, daca am ajuns sa cred ca tot ce e rotund, e ou.

Morala acestei fabule:
Gandeste-te bine înainte de a face ceva; altfel, poti avea neplaceri.

COCOSUL SI PERLA

O mandrete de cocos, capetenia pasarilor din curt vru sa-si astampere foamea dar nu mai gasi nimic de ciugulit - puii ispravisera toate grauntele.Atunci, incepu sa scurme dupa rame si gasi ingropata o perla de toata frumusetea.
- Ce pacat ca te-am gasit acum! s-a gandit cocosul
Oricat ai fi de frumoasa, nu-mi esti de nici o trebuinta! spuse cocosul mahnit.

Morala acestei fabule:
Lucrurile pretioase au valoare numai la momentul potrivit

LEUL SI BROASCA

Pe cand se plimba prin padure, un leu auzi un oracait puternic. Crezu ca numai un animal mare putea sa aiba un asemenea glas. Dintr-o data, o vazu pe broasca iesind din lac.
- Tu, atat de mica, cum de strigi asa de tare?! se manie el. Si, cu laba, o strivi dintr-o lovitura.

Morala acestei fabule:
Uneori e bine sa nu atragi atentia celor mai puternici decat tine.