| Ionel2023 a întrebat:

Ce părere ați avea într-o țară precum România să se adopte asemenea legii:

1. Mărire de salariu obligatoriu la 3800 lei net minim în ori ce domeniu de lucru.

2. Tăierea pensiilor speciale obligatorii și realocarea lor către alocațiile copiilor din România pana în vârstă de 2 ani de la 700 lei la 1000 lei net.

3. Mărirea pensiilor pentru bătrânii de la 1200 lei la 1800 lei net care au cotizat pentru statul român timp de 20 de ani.

4. Diminuarea Angajaților din statul român la maxim 1000 de persoane. Nu 4000 cât sunt la ora actuala.

5. Scăderea impozitelor și taxelor pentru cei ce dețin cetățenie română cu 5% in tot.

6. Prime pentru sporuri pentru instituțiile din poliție, cadre medicale, armata, s-a.m.d

7. Confiscarea averilor de către ANAF, DNA, personaelor ce sunt condamnate la pușcărie sau au fost iar din confiscarea averilor 10% sa oprească anaful și dna ca primă de servicii, iar restul din averii confiscate redresare către cadrele medicale, poliție, școli, grădinițe, armata, s-a.m.d pentru echiparea, dotarea și modernizarea lor.

8. Armata obligatoriu pentru tinerii băieții cu vârste cuprinse între 18 ani - 25 ani care nu suferă de vreo boala medicala s-a.m.d stagiu obligatoriu 6 luni.

9. Taxarea și impozitarea firmelor cu capital social mare străine in România cu 13% in ori ce domeniu care evoluează!

10. Tăierea ajutoarelor sociale personaelor care sunt apte de muncă!

11. Pușcărie pe viață fără drept de apel pentru crime!
12. Ajutor de la statul român obligatoriu pentru operații medicale ce necesita sume peste 10.000 de euro cazuri serios într-un termen de maxim 3 lunii

13. Ajutor pentru tinerii căsătoriți la dare de terenuri pentru construcția unei case în zonele unde locuiesc și au adresa de domiciliu într-un termen de maxim 3 lunii obligatoriu de la depunerea cererilor.

14. Interzicerea obligatoriu la sălile de jocuri de noroc într-o comuna, oraș, cu o populație peste 5.000 de locuitori.

15. Aplicarea legii pentru politie în dotarea armei în cazul în care este amenințat și poate fi pusa viața în pericol fără a fi tras la răspundere.

16. Finanțare locala pentru ajutorul cetățenilor români care fac producții interne legume, fructe, producții de construcții, s-a.m.d și exportarea producțiilor sau importarea lor în supermarket uri

17. Construirea de fabricii românești obligatorii prin fonduri europene pentru producții de materi prime necesare țări.

18. Reconstruirea claselor politice la maxim 2 partide obligatoriu.

19. Demisia obligatoriu într-un termen de maxim 2 ani pentru persoanele ce lucrează în instituțiile statului și nu-și îndeplinesc cerințele de mai sus.

20. Toate persoanele care sunt condamnate la furt, dări de mită... pușcărie obligatoriu 5 ani fără drept de apel și puși la lucru obligatoriu în folosul statului român la construcții de scolii, spitale, poduri, drumuri, s-a.m.d

9 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Sunt de acord cu taierea pensilor speciale dar 3800 minim pe econimie nu se va intampla prea curand, iar la faza cu armata obligatorie nu poate fii posibila intr-un stat democratic si social, sa fii obligat inseamna comunism si dictatura, nu democratie deci prea curand nu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ia sa vedem:

1. Deci dublare salariului minin net de acum. Practic ori bagi tara si 70% din bussinesuri in faliment, ori cresti inflatia in atat hal incat cei 3800 lei vor putea cumpara de 5 ori mai putin ca acum.

Masura 1 denota ca ai zero cunostinte de economie.

2. ok

3. Vezi ca deja esti in mare mare deficit de la masura nr 1. De unde scoti banii?

4. In Romania exista 1.3 milioane de bugetari sau pe acolo. De unde ai scos tu doar 4000 mii? Si cum ai vrea sa ramana 1000? Pai ce facem 1 medic si 1 profesor pe judet? Sau cum?

5. Deci dublezi salariul si pensia social dat tai impozitele. De unde scoti bani sa platesti masura 1 si 3?
A treia masura care denota ca nu intelegi cum functioneaza o economie.

6. Primesc deja, poate trebuie crescute, dar de unde bani ca masura 1, 3, 5 termina bugetul intr-un trimestru.

7. Vrei sa zici consfiscarea averilor ilicite...

8. Avem armata profesionista. Si am dori pace, plus o cheltuiala enorma pentru stat, iti aduc aminte ca nu mai avem bani de la masura 1, 3, 5, 6?

9. Asa, alunga orice investitie straina cu taxe enorme. Fa sa dispara sute de mii de locuri de munca. Inteliget.

10. Corect. Aproape singura masura fezabila pana acum.

11. Prea complicat ce vrei tu. Exista multe tipuri de crime.

12. Si aia care au nevoie de operatii ai ieftine, adica marea majoritate ce fac?

13. Si daca nu mai sunt terenuri in proprietatea statului?

14. Abia a doua masura realista.

15. Hai sa nu ajungem SUA, dar da, ar trebui revazuta legislatia in domeniu.

16. Se face deja. Doar ca si agricultorii sunt incapatanati

17. Si daca e mai ieftin sa importam de la cei care le fac deja si le fac bine?

18. Adica sa darami democratia?

19. Practic ceri demisia unor functii daca nu duc tara in colaps in 2 ani?

20. Nu prea mai suntem in comunism sa ii pui la munca la canal. Plus, ce inseamna asta fara drept de apel? Intr un stat in care justitia functioneaza corect trebuie sa ai cai sa te aperi.

Felicitari, ai dus tara in colaps cu programul tau politic.
Banuiesc ca esti fan aur nu?

| Ionel2023 explică (pentru suntserios):

Nu sunt fan aur nici pe aproape și economic vorbind nu ai nici o treaba cu realitatea, și câți bani primește statul român la trezorerie, calculează doar pensiile speciale ale parlamentarilor 250 milioane pe lună ori 12 luni de caciula doar la unu singur + multe altele țara nu ar cădea în colaps nici pe aproape pentru că are foarte multe resurse bogate și ai obliga străinii să-ți plătească dările la stat ca să colectezi, amnezi etc...pana ma urmă în țara mea dictezi cum zic eu sau vorba aia ești liber sa pleci mapamondul este mare.

| suntserios a răspuns (pentru Ionel2023):

Pai cum nu esti fan aur?

Ai propus 20 idei, din care mai mult de jumate sunt doar un popolism ieftin fara nicio sustinere financiara in spate.

Ai niste cifre extrem de eroane si inventate (vezi aia cu 4000 angajati ai statului)

Ai facut 4 calcule si crezi ca stii cum functioneaza o economie a unei tari.

"pana ma urmă în țara mea dictezi cum zic eu"

ma rog, concluzionam ca ai pus o intrebare de troll plictisit.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1. O mare porcarie, cat timp PIB-ul nostru e in pamant.
2. E suficient sa taiem pensiile speciale, nu e cazul sa ne batem joc de banii aia in alte feluri
3. Da, n-ar strica sa se ia in considerare anii mai mult; in prezent nu conteaza daca ai lucrat 20 sau 35 de ani, atat timp cat esti in pragul pensiei minime.
4. Restructurare ii zice, si nimeni nu are curaj sa o faca, pentru ca acolo stau vreo 40% din voturi.
5. Asta ai inventat-o aiurea, impozitele nu sunt mari.
6. Stai linistit, ca au foarte multe beneficii, in comparatie cu angajatii societatilor romanesti private.
7. Teoretic se confisca ceea ce nu poate fi justificat cinstit. Problema este in justitie, fac averile alea "disparute". Deci eliminarea coruptiei din justitie ar rezolva asta.
8. Idiotenie. Fonduri cheltuite aiurea, timp din viata pierdut de dragul comunismului.
9. Ilegal/impotriva uniunii. Romanii au taxe foarte mici in tari straine, nu ar fi ok sa taxam firmele care vin sa faca afaceri aici; noi nu suntem in stare sa facem afaceri, asta e clar. Avem noroc cu multinationalele, ca ne fac locuri de munca.
10. Din nou, aici e vorba de votanti si de coruptie. Nu vota partide de stanga, daca vrei sa se cheltuie mai putin in servicii sociale.
11. Legea e destul de ok la capitolul asta, nu merita schimbat nimic.
12. Total de acord.
13. Startul spre o investitie moarta, la intemeierea unei familii? Statul in chirie e mult mai destept. Casa e un moft prost, te leaga de un loc random si iti mananca bugetul aiurea.
14. Ar trebui schimbata cota lor in minim 50:50, ca in prezent incaseaza foarte mult, si dau inapoi doar vreo 10%. Sunt prea rentabile acum, si prea "previzibile" dpdv economic. Ar trebui sa aiba posibilitatea de a iesi pe minus, ca asta inseamna joc de noroc. Adica sa fie egale sansele intre client si societate.
15. Politistii care au facut scoala la zi, stiu sa foloseasca armamentul. Legea le permite, dar sunt multi fricosi, mai ales acum, cu angajarile din sursa externa.
16. Exista deja, agricultura este foarte foarte subventionata si favorizata, in comparatie cu alte domenii.
17. Exista fonduri pentru orice, se fac societati pe banda, doar ca multi investesc aiurea, apoi nu produc mai nimic - asta e natia.
18. Asta e o idei cel putin tampita, impotriva democratiei.
19. Clasa politica nu are atributiile de mai sus. Sub o alta forma, da, ar trebui judecate persoanele la sfarsit de mandat, si puse sa inapoieze o parte din salarii, daca nu au avut activitate. Desi intr-o tara perfecta, politicienii nu ar avea mai nimic de facut, iar asta ar fi de bine.
20. Alta idee tampita. Probabil n-ai habar de sanctiunile prevazute deja de legislatia in vigoare.

Sfat: fa ceva mai bun cu timpul tau.

| goguPatent a răspuns:

Deci scadem taxele la jumate si dublam salariile.

Sah mat Romania.

Restul masurilor nu mai conteaza ca nu va mai exista o tara functionala.

| Ionel2023 explică (pentru goguPatent):

Chiar nu ai ideea necesara de a ști sa dezvoltezi o situație grea.

| goguPatent a răspuns (pentru Ionel2023):

Hahaha, scrii "dezvoltezi" si tii teorii despre economie? Hahaha, ce analfabet penibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te votez cu toată inima ioane

ion președinte gata.