| Meme10Meme a întrebat:

Ce parere aveti? Compania romaneasca UiPath [companie IT] a ajuns pe culmele gloriei. Pretul ei este de 37 de miliarde de dolari. Iar detinatorul ei este cel mai bogat roman cu o avere de 6, 1 mld dolari. Deci uite ca Romania chiar are potential in a fi un mare jucator pe piata mondiala a IT-ului. Dar statul ce face? Nimic. Daca ar beneficia de ajutorul statului, companiile IT din Romania ar domina toata piata IT. Eu stiti ce zic sa se faca? Pe o durata de 10 ani,companiile IT sa nu plateasca impozit. Asa ar avea sansa sa se dezvolte. Si as mai avea o idee. Compania respectiva poate sa vina sa ii ceara statului bani pentru a se dezvolta. Logic, trebuie sa ii arate ca este seriosa si pusa pe treaba. Bani+reclama din partea statului.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu zic să nu le dea statul nimic. Să dea ele statului dacă au atâția bani. Statul fără impozite moare.

| Meme10Meme explică (pentru sadrian46):

Eu vreau sa zic ca statu ar avea de castigat daca ar ajuta aceste firme. De ce? Dupa ar plati impozite mai mari, automat bani mai multi.