| alexinioh a întrebat:

Ce părere aveți de bătai?

Răspuns Câştigător
| 01Joulie01 a răspuns:

Ce parere avem sa luam bataie sau sa dam bataie? laughing (glumesc)
In general e un raspuns al oamenilor care nu realizeaza ca au si alte solutii sa rezolve o problema.
Sunt mai multe tipuri de batai si fiecare are explicatia ei. Una e sa te bata un parinte fiindca si el o fost batut si crede ca asa e bine (in mintea lui el face un bine). Alta e sa fie o bataie in cartier printre baieti fie ca vor sa se dea mari sau vor sa intimideze. Alta e sa te bata partenerul intr-o relatie fiindca e gelos sau betiv (sau mai stiu eu ce minunatie).
Sunt 3 stalpi in societate: 1. Cei care lucreaza si actiuneaza cu mintea, 2. Cei care lucreaza si actioneaza cu banii, 3. Cei care lucreaza si actioneaza cu legea pumnului. De ce crezi ca pumnul e pe locul 3? Fiindca e ultima solutie, asta inseamna ca fie nu mai ai alte solutii fie nu te duce mintea sa cauti alte solutii (si nu ma refer la tine alexinioh ci vorbesc in general)
Daca vrei tu sa bati pe cineva, gandeste-te ca exista si alte solutii iar daca vrea cineva sa te bata incearca sa eviti sau chiar sa explici ca bataia nu e o rezolvare. (succes)

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Arata nivelul de inteligenta al unora. Adica 0.

| minrest a răspuns:

Am o parere proasta despre cei ce sar la bataie, ii consider niste oameni frustrati, inculti, niste looseri. Dar. Daca cineva te ataca trebuie sa te aperi, este? Ai si alte solutii? De regula nu. Poate te apara altcineva, dar nu e etic sa isi pericliteze altul viata pentru tine. Iar daca este atacat altul, o persoana fragila, cine ar avea inima sa nu intervina in favoarea lui? Pe scurt, cred ca bataia in particular si violenta in general este un rau necesar.

| Sn4k3 a răspuns:

O parere buna, cand sunt in ring.

| peperonies a răspuns:

Bataia e rupta din rai dar nu e sfanta.

| Victoria18 a răspuns:

Una rea. Suntem animale?

| Nevroza a răspuns (pentru Victoria18):

Mai animale ca animalele suntem

| Danişor a răspuns:

Una foarte proasta.
Este secolul 21, conflictele se pot rezolva fara violenta.

| Nevroza a răspuns:

Nu sunt de acord dar unii o merita din plin, dupa mesele principale

| Bogdiy14 a răspuns:

Sunt populare in randul urangutanilor si e mai usoara daca ai anumite "accesorii" happy

| roanunt a răspuns:

O parere foarte proasta. Nu mai suntem in evul mediu.
Parerea mea persoanala este ca legea trebuie sa fie mai aspra, mai ales in cazul violentei in familie.

| Maria1300 a răspuns:

Ăăhm... am o parere rea laughingneeh, glumeam. am vrut sa zic ca bataia din zilele de azi e o joaca pentru unii... din pacate e un caz super intalnit in mediul adolescentilor straight face

| cristiovidiu a răspuns:

Doare