| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti de cazul barbatului ucis si aruncat in tomberon de catre cuncubina acestuia? Dar despre declaratia psihologului din clipul de jos minutu 1:50? Care practic a luat apararea femeii, ca totul s-a datorat violentei domestice clasice: barbatii abuzeaza femeile dupa care femeile rabufnesc violent. WTF. Deci ucizi un om dar tot esti considerat ca victima pentru ca esti femeie? Unde ajunge lumea asta, cu relatiile dintre dintre barbati-femei?
https://stirileprotv.ro/......ronul.html

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Problema vine de la amândoi nu au știut sa își vadă de viata / e normal in tarile cu minte retroactiva si saracie sa se intample asa ceva. Unde nivelul de trai e mai bun financiar cazurile violente sant mai reduse, si sa nu apartina de UE pentru ca nu intra orice terorist / talhar

| Drimmero a răspuns:

E clasicul scenariu din Romania si nu numai cand politia nu face absolut nimic atunci cand se intampla violenta domestica sau de cuplu, femeile sunt singurele imporiva unor smintiti, vin beti pusi pe scandaluri sa plateasca polite din trecut sau le vine lor ceva nebuneala pe moment, din cate se zice in stire ala a venit peste ea in casa facand scandal, deci si-a cautat-o, probabil a si agresat-o fizic, pe moment cand esti atacat nu mai judeci, intervine legitima-aparare si pui mana pe orice, lovesti cu absolut orice iti vine ca sa scapi, nu te gandesti ca daca ii dai aluia una il lasi lat sau ca pui mana pe un cutit si il sectionezi serios. Dupa ce l-a omorat a incercat sa-l arunce in tomberon, asta insemnand ca a constientizat ceea ce face si a vrut sa scape de urme si sa scape basma curata, insa prea tarziu. Sigur va face puscarie pentru ca e omor calificat cu incercarea de ascundere a urmelor, chiar daca toate s-au intamplat din cel mai probabil legitima aparare. Nu stim exact contextul, insa amandoi sunt de vina + vina autoritatilor care nu iau masuri atunci cand e cazul. Tot mai mult aud cazuri cu crime d-astea inter-cupluri, daca nu mai merge relatia las-o frate balta si mergi mai departe, ca fara dorinta e ca si cum ai manca ceva care n-are gust, nu mai forta lucrurile, trebuie sa intelegi ca ce a fost nu se mai repara, degeaba incerci ca n-are rezultate. Ai bagat un om in pamant, ti-ai traumatizat copilul vazand crima si probabil toata viata o va urmari, iar tu cel mai probabil mergi in puscarie, cazurile astea nu sunt izolate la noi in tara, cred ca sunt saptamanale, daca nu cu crime, cu violente si abuzuri 100%. Totul pleaca de la comunicare, daca nici cu vorba buna nu intelegi si devii obsedat atunci du-te dracu si trateaza-te, stai departe de societate ca nu esti sanatos, daca nu, autoritatile sa puna mana pe tine. Amandoi sunt de vina aici, insa cea mai mare vina o au autoritatile, asta in cazul in care aia nu a anuntat vreodata politia isi are vina, problema e mult mai adanca decat o crima facuta, e o ruptura pe care noi nu o vom intelege din afara.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Romania e o tara frumoasa dar pacat ca e locuita poveste veche. De la oameni poti sa te astepti la orice.

| Apokales a răspuns:

In lumea asta barbatii sunt mai vulnerabili decat femeile.
Ele cand vin din bucatarie cu cutitul, ca acolo este locul lor, noi nu avem in sufragerie cu ce sa ripostam. Cu ce sa-i dai in cap? Cu telecomanda sau cu doza de bere? N-ai cu ce.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

" Deci ucizi un om dar tot esti considerat ca victima pentru ca esti femeie? "
Nu, nu de asta, ci pentru ca pana intr-un anumit punct a fost legitima aparare- aparare fata de toate abuzurile suferite pana-n prezent si fata de toate abuzurile care ar fi urmat.
Psihologul avea dreptate.
Cazurile in care un barbat e abuzat fizic de o femeie sunt extrem de rare. E firesc ca femeile sa fie considerate victimele, din moment ce barbatii pot ajunge mult mai greu in ipostaza asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Atât timp cât nu au fost camere nimeni nu știe adevărul deci, nu am ce comenta.
In societatea în care trăim, femeile sunt tratate și aparate ca un copil nu ca un adult. (Multe mint când e vorba de violența domestică) fara dovezi nu ai pe cine crede.
Până la urmă nu o poți judeca, e un copil cum sunt și Smart doii aia, care fac pârnaie și se cred șmecheri. Un om întreg la cap reacționează așa. Nu își pierde controlul emoțiilor. Numai un puști o face.
Daca cineva chiar te abuzează atunci îl ignori total nu ii dai apa la moara asta e cea mai buna metoda de auto-aparare, femeile se pot folosi de avantajul asta că sunt mai slabe fizic când e vorba de un abuz, pentru a părea victime.
Nu sunt victime, eu am dat de mai multe femei care sa pornească scandale, certuri sau chiar agresivitate fizica decât bărbații. Sunt și dinaia prostălăi dar mai rar.

| Jus7t a răspuns:

Să înțeleg că ești unul din ăia anti femei, nu e așa?

Da, e victimă, ce îți e așa greu de înțeles? A chemat poliția, nu a făcut absolut nimic, a trecut prin chinuri de care tu nu ai nici cea mai mică idee, a fost abuzată până a clacat și a făcut asta, e victimă mai mult decât ăla din tomberon.
Așa sunt multe cazuri, chemi poliția și nu face nimic și apoi dacă îți faci dreptate tot pe tine te pedepsește.
E mai vinovat ăla decât femeia.

A procedat bine ea? Nu e vorba de asta. E vorba că așa se întâmplă când ești torturat psihic și fizic o perioadă lungă, sau se poate întâmpla.
Îți pierzi mințile.
Se face ceva să se prevină așa ceva? Nu, normal că nu.
Sau prea puțin.
Pentru că ei sunt ocupați cu pedepsitul și nu cu prevenitul.
Și nici cu pedepsitul într-un mod corect nu stau bine, având în vedere că a fost la poliția femeia și nu au făcut nimic.

| anonim_4396 explică (pentru Jus7t):

Dar cine l-a pus sa se culce cu ala in primul rand? Cine l-a pus sa faca si copil cu ala?
Trebuia sa zica PASS din prima.
Te-ai gandit ca poate ca femeile sunt natural- atrase de barbatii violenti?
Uite: Fetele iau peste picior, la gluma baietii mai linistiti, care le respecta. In schimb se topesc cand vad unu mai agresiv, mai badaran care le ia numa la misto si baga vrajeli ieftine.
Ce concluzie tragi?
Si eu am avut o intamplare de genu : imi placea de una ii vorbeam frumos, respectuos ii faceam cinste la una-alta dar nici nu m-a bagat in seama. Pe cand pe alta am luat-o la misto din prima, o ignoram ii vorbeam numai ironic si ea s-a indragostit de mine

| Jus7t a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu știm dacă a fost violent de la început, știu cazuri în care era liniștit la început și după mult timp a început să se comporte violent.

"Fetele iau peste picior, la gluma baietii mai linistiti, care le respecta. In schimb se topesc cand vad unu mai agresiv, mai badaran care le ia numa la misto si baga vrajeli ieftine.
Ce concluzie tragi?"
Că sunt nesimțite, ipocrite și proaste. Nu merită respect.