| Gaby212 a întrebat:

Ce parere aveti de cei care refuza cadouri?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un cadou rareori este - dar fără plată.
Printr-un cadou îți exprimi sentimentele, sau dorești să creezi o impresie favorabilă, sau să exprimi că îl apreciezi pe cel căruia îi faci un cadou. Acesta este cazul cadourilor pe care și le fac șefii de state în cadrul vizitelor reciproce.
Bugetul alocat la achiziția unui cadou, trebuie să fie adecvat statutului social al celor 2, donator și primitor. Astfel, doi miliardari nu își vor face cadouri care valorează de exemplu 3$ căci ar fi insignifiant pentru ambii.
Dar un cadou nu trebuie să fie foarte costisitor, căci atunci el poate fi interpretat ca o încercare de a forța o favoare, de tipul mită, șpagă. Un cadou are o încărcătură simbolică mai accentuată ca alte bunuri din viața unui om.
Aceste simboluri sunt apoi înregistrate în obiceiuri.
Astfel, faci cadou flori în număr impar. Culoarea galbenă la flori înseamnă gelozie, culoarea roșu sau roșu aprins, dragoste înfocată. Nu se fac cadou bani, nici articole de lenjerie intimă, nici periuțe de dinți, nici cuțite.
Toate acestea trebuie să le știi înainte de a face un cadou.
Ce anume să cumperi, dacă ai aflat sau ai ghicit dorința lui, a ei, de exemplu ea își dorește o floare de mușcată ăn ghiveci pentru apartament, și tu ai aflat asta, ea se bucură că i-ai ghicit gândurie, că vii în întâmpinarea dorințelor ei.
Dacă îți respinge avansurile sentimentale, va respinge și cadourile. O poate face politicos dar ferm. Este dreptul fiecăruia să accepte sau nu.
Nu este un gest prea elegant, dar este preferabil unei acceptări false.

| Gaby212 explică (pentru sadrian46):

Pai pur si simplu am dus unei fete un tablou sub forma de vitraliu, era destul de mic si nu costase o avere, dar nici ieftin nu era.

| sadrian46 a răspuns (pentru Gaby212):

Nu vreau cadoul tău=nu te vreau.
Dar poate că nu îi plăcea subiectul din tablou.
Dacă nu a spus de ce, nu ai de unde să știi.

| Freya1 a răspuns:

Depinde de situatie.
Daca am o relatie si vine un altul ce imi face avansuri si imi da cadouri nu e chiar o greseala sa refuz.

| Andreeush a răspuns:

De ce ar trebui să avem o părere?
Fiecare e liber să facă ce vrea.

| oglindasultanului a răspuns:

Evita sa fie datori fata de acele persoane care ofera.